 |
 | Kielitaitovaatimukset
Kielilain muuttamisen seurauksena opettajien ja rehtoreiden kielitaitovaatimuksia muutettiin 1.1.2004 alkaen. Perusopetuksen ja esiopetuksen opettajalta ja rehtorilta vaaditaan koulun opetuskielen erinomainen suullinen ja kirjallinen taito. Erinomainen opetuskielen suullinen ja kirjallinen taito vaaditaan myös lukion äidinkielen ja kirjallisuuden sekä ammatillisten oppilaitosten äidinkielen opettajilta (1133/2003).
Lukion ja ammatillisen koulutuksen muiden opettajien kohdalla riittää se, että opettaja hallitsee opetuksessa käytettävän kielen. Koulutuksen järjestäjä arvioi kielitaidon riittävyyden.
Myös kielenhallinnan osoittamiseen tehtiin muutos. Erinomainen suomen ja ruotsin kielen suullinen ja kirjallinen hallinta osoitetaan suomen ja ruotsin kielen taidon osoittamisesta valtionhallinnossa annetussa asetuksessa (481/2003) säädetyllä tavalla: Kielitaito voidaan osoittaa joko valtionhallinnon kielitutkinnolla (ns. suuri kielitutkinto), yleisillä kielitutkinnoilla tai opintojen yhteydessä.
Edelleenkin kelpoisuusasetuksessa säädetään siitä, että mikäli opetusta annetaan muulla kuin koulun (virallisella) opetuskielellä, opettajan tulee hallita opetuksessa käytetty kieli. Tässä tapauksessa Opetushallitus määrää, miten hallinta osoitetaan.
|  |
 |