Serviceavbrott i Egna uppgifter och registersystemet Edustettavat jäsenet och i och i andra tjänster som kräver inloggning torsdagen den 7 december från klockan 14. Avbrottet pågår fram till följande morgon cirka klockan 7.
Sökresultat för "AVAINTES"
En lösning nåddes 3.4.2023 om det här årets avtalsförhöjningar och hur utvecklingspotten fördelas inom Avainta arbetsgivarnas avtalsområde.
05.04.2023 NyheterKollektivavtalen för Avainta Arbetsgivarnas avtalsområde har godkänts idag. Avtalen träder retroaktivt i kraft 1.5.2022 och gäller till 30.4.2025. Avtalsnivån följer kommunsektorns avtal.
17.06.2022 NyheterOAJ:s ordförande Katarina Murto kritiserar Bildningsarbetsgivarna för att vara ovilliga att på riktig försöka nå en avtalslösning för den privata undervisningssektorn. Förhandlingsresultat nås knappast före läsårsstarten.
15.06.2022 PressmeddelandeEtt förhandlingsresultat har nåtts för Avainta Arbetsgivarnas avtalsområden som omfattar cirka 1 500 OAJ-medlemmar. Vi berättar om avtalsinnehållet efter att organisationernas beslutande organ har behandlat resultatet.
15.06.2022 NyheterIdag är sista dagen av den en vecka långa strejken i kommunsektorn. Imorgon ger förlikningsnämnden ett medlingsbud. Strejken i femton privatskolor i Helsingfors pågår ännu i morgon.
09.05.2022 NyheterHär nedan har vi sammanställt frågor och svar om övertids- och skiftbytesförbud. Sidan uppdateras medan avtalsförhandlingar pågår.
02.03.2022 SidaÄnnu har ingen lösning nåtts i avtalsförhandlingarna för kommunen, staten och Avainta arbetsgivarna. Förhandlingarna fortsätter idag måndag inom alla avtalsområden. Bildningsarbetsgivarnas avtal är i kraft ännu i mars och avtalet för privata socialservicebranschen går ut i slutet av april.
28.02.2022 NyheterLärarna upplever att arbetsförhållandena har försämrats ytterligare. Det här visar OAJ:s arbetslivsbarometer som publicerades i dag. Arbetet har ökat, blivit splittrat och går ut över fritiden. Det förorsakar lärare nedsatt arbetsförmåga och arbetsstress. I vårens avtalsrunda betonar OAJ särskilt begränsad arbetsmängd och bättre välbefinnande i arbetet.
16.02.2022 NyheterFörhandlingarna om OAJ-medlemmarnas kollektivavtal är i gång. Vi avtalar om till exempel löner, arbetstider, ledigheter - saker som många tar för givna.
15.02.2022 NyheterOAJ:s krav på att korrigera lönenivån i utbildningssektorn med hjälp av ett löneprogram får stöd i en färsk löneundersökning av Taloustutkimus.
27.01.2022 Nyheter