- 
                        
                            Tapahtuma 08.05.2025Sauna-live: Kunta-alalle uudet virka- ja työehtosopimukset – mikä muuttuu?Kunta-alalle syntyi sopu toukokuun alussa. Sopimus tuo kunnan palveluksessa työskenteleville OAJ:n jäsenille yleisen linjan mukaiset palkankorotukset sekä uuden palkkaohjelman. Mitä muuta neuvotteluista ja uusista sopimuksista on hyvä tietää? Käydään OAJ Saunassa keskustellen läpi! 
- 
                        
                            Uutinen 05.05.2025Kunta-ala sai raharatkaisun, OAJ tyytyväinen – Opettajille yleisen linjan mukaiset korotukset ja uusi palkkaohjelmaKunta-alan palkkasopu tuo opettajille yleisen linjan mukaiset korotukset. Uusi palkkaohjelma, joka ei ole irtisanottavissa, tuo tämän päälle vielä 1,8 prosentin lisäkorotuksen. OAJ:n puheenjohtaja on tyytyväinen lopputulokseen ja siihen, että ratkaisuun päästiin neuvottelemalla. 
- 
                        
                            Uutinen 15.12.2023Avaintesin ja Avainotesin optiovuodesta sopuOAJ:n hallitus on hyväksynyt neuvottelutuloksen Avaintesin ja Avainotesin optiovuodesta. Molempien sopimusten sisältö on samanlainen. Uuden sopimuksen mukaan työehtosopimus on voimassa vuoden 2025 huhtikuun loppuun. 
- 
                        
                            Uutinen 05.04.2023Avaintan sopimusaloille sopu toisen vuoden korotuksistaAvaintesin ja Avainotesin sopimusaloilla päästiin 3.4.2023 sopuun tämän vuoden kehittämiserän jakamisesta. Lisäksi saavutettiin neuvottelutulos kunta-alaa vastaavan verrokkialaperälautakirjauksen vaikutuksista viime vuoden sopimusneuvotteluissa sovittuihin korotuksiin. 
Käyttökatko Omat tiedot- ja Edustettavat jäsenet -palveluissa perjantaina 31.10. klo 16 lähtien. Käyttökatkon aikana ei ole mahdollista lähettää jäsenhakemusta. Pahoittelemme häiriötä.
Asiasana haku
Tuloksia haulle "AVAINOTES"