Jäsenemme äänestivät uuden valtuuston – katso ketkä valittiin 

OAJ:n valtuustovaalit pidettiin 17. –30.3.2026. Ehdolle lähti 376 ehdokasta, joista valittiin vaaleilla 150 valtuutettua. Lisäksi Suomen opettajaksi opiskelevien liitto SOOL valitsee valtuustoon keskuudestaan kolme jäsentä. Äänioikeuttaan käytti 36,8 % jäsenistämme.  

Äänestys oli ensimmäistä kertaa kokonaan sähköinen. Uutta oli myös yksi yhtenäinen äänestysjakso, eli ennakkoäänestyksestä ja varsinaisesta vaalipäivästä luovuttiin.  

– Äänestysprosentti laski hieman viime vaaleista. Jäsenemme olivat kuitenkin jälleen kerran ihailtavan aktiivisia, sillä isojen ammattiliittojen äänestysprosentti jää tyypillisesti alle 30 prosenttiin. 36,8 % äänestysaktiivisuus on siis hyvä. Lämmin kiitos kaikille vaaleissa tavalla tai toisella mukana olleille, sanoo vaaleista vastaava OAJ:n jäsenpalvelupäällikkö Juha Makkonen

Tiedot valtuustoon valituista on nyt julkaistu vaalisivuilla. Avaamme vaalien tuloksia tarkemmin, kun tulos on vahvistettu. OAJ:n hallitus käsittelee vaalitulosta keskiviikon 1.4. kokouksessaan. 

Uusi valtuusto perehdytetään tehtäviinsä huhtikuussa ja uuden valtuuston ensimmäinen kokous on 6.–8.5.2026. Ensi töikseen valtuusto mm. päättää vuoden 2027 jäsenmaksun suuruudesta ja valitsee järjestölle hallituksen sekä puheenjohtajan. 

Katso alustava ja päivittyvä vaalitulos

Uusimmat uutiset ja tiedotteet