En arbetsgivare som följer kollektivavtalet för kommunsektorn kan inte förplikta en lärare att till exempel skaffa särskilda arbetsskor för inomhus- och utomhusbruk på egen bekostnad.
– Om arbetsgivaren kräver en viss typ av skor är det också arbetsgivarens ansvar att bekosta dem, säger OAJ:s specialsakkunniga Liina-Mari Ylhäisi.
Arbetsgivarens ansvar beträffande tjänste- eller arbetsdräkt och skyddskläder bestäms i det allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för kommunsektorn (AKTA), kapitel VI § 2:
”Om arbetsgivaren har förpliktat en tjänsteinnehavare eller arbetstagare att i sitt arbete använda tjänste- eller arbetsdräkt av en viss modell eller bestämda skyddskläder, ska arbetsgivaren skaffa dräkten eller skyddskläderna och sköta klädvården. ”
Arbetsgivaren kan dock ge rekommendationer om arbetskläder.
– Arbetsgivaren kan till exempel rekommendera arbetsskor inom småbarnspedagogiken, men det får inte vara ett krav. Helsingfors stads riktlinjer för personal inom småbarnspedagogiken har väckt förvåning; att tala om minimikrav ger intryck av att det handlar om en skyldighet. Därför är det viktigt att arbetsgivaren är tydlig i sin kommunikation när rekommendationer utarbetas.
Det är viktigt med tanke på arbetssäkerheten att förebygga halkolyckor på vintern. Ylhäisi säger att arbetsgivaren har flera alternativ.
– Det kan vara en god idé att skaffa halkskydd till skor för daghemspersonalens gemensamma bruk. Det här är ett relativt förmånligt sätt att förebygga olycksfall i arbetet.