Oppimisen tuki ammatillisella toisella asteella
Toimivalla oppimisen tuella varmistetaan ammatillisen osaamisen kartuttaminen
Suurin osa perusopetuksessa oppimisen tukea tarvinneista oppilaista siirtyy ammatilliseen koulutukseen. Tuen tarve ei häviä. Ammatillisessa koulutuksessa opiskelee myös paljon oppimisen tukea tarvitsevia aikuisia.
Oppimisen tuki uudistuu ammatillisella toisella asteella 1.8.2026. Oppimisen tuki on opettajan antamaa tukiopetusta, erityisopettajan antamaa tilapäistä erityisopetusta tai erityisopettajan konsultaatiota opettajille sekä muuta ohjausta ja tukea. Jos opiskelijan tuen tarpeet ovat säännölliset ja pitkäaikaiset, hänellä on oikeus erityiseen tukeen. Tämä on pitkälti erityisopettajan antamaa erityisopetusta.
Uudistuksessa lainsäädäntöä on täsmennetty pitkälti OAJ:n esitysten mukaisesti: opiskelijan oikeudella oppimisen tukeen sekä opettajien ja erityisopettajien roolin kirjaamisella lakiin. Työtä on edelleen tehtävänä.
- Oppimisen tuen toteutumista tulee seurata. Vuosityösuunnitelmissa on määriteltävä opettajille riittävästi aikaa tukiopetukseen ja erityisopettajille erityisopetukseen sekä muun henkilöstön konsultointiin.
- Erityisopettajien määrää on lisättävä, ja erityisopettajamitoitus on määriteltävä laissa. Ammatillisissa oppilaitoksissa työskentelee sekä ammatillisia että laaja-alaisia erityisopettajia.
- Oppivelvollisten nivelvaiheen yhteistyötä ja tiedonsiirtoa on parannettava. Tiedon siitä, mitä tukea opiskelija saa, tulee siirtyä oppilaitoksiin oikeaan aikaan ja yhdenvertaisesti koko Suomessa. Tarvitaan selkeämpiä ohjeistuksia ja yhtenäisiä tapoja.
- Vaativan erityisen tuen opiskelijapaikkoja on lisättävä ammatillisiin erityisoppilaitoksiin ja oppilaitoksiin, joilla on vaativan erityisen tuen rajattu tehtävä. Opiskelupaikkojen maantieteellisestä kattavuudesta ja hakeutumisvaihtoehtojen monipuolisuudesta on huolehdittava.
- Rahoitus tulee ohjata oppimisen tukeen ja erityiseen tukeen. Osa oppilaitoksen saamasta rahoituksesta määräytyy opiskelijoiden lähtötasokertoimen perusteella. OAJ on vastustanut erityisen tuen korotuskertoimen poistoa. Lähtötasokerroin on vaikeasti hahmotettavissa arjessa, sen ohjausvaikutus on epäselvä, eikä opiskelijan perusopetuksen keskiarvo tai aiempi koulutustausta kerro suoraan opiskelijan tuen tarpeesta. Oppimisen tuen uudistus ei saa olla säästökeino.
- Oppimisen tuki tullaan kirjaamaan opiskelijan henkilökohtaiseen osaamisen kehittämisen suunnitelmaan (HOKS). Uuden tehtävän myötä HOKS:n kirjattavan tiedon kokonaismäärää tulisi tarkastella ja vähentää.
Miten toimivasta oppimisen tuesta hyötyy
Yhteiskunta
Ammatillisten osaajien tarve on valtava ja moni ala kärsii jo nyt osaajapulasta. Oppimisen tuella voidaan varmistaa, että työelämään valmistuu riittävä määrä tarvittavilla taidoilla varustettuja ammattilaisia, jotka voivat halutessaan jatkaa myös jatko-opintoihin.
Jäsen
Opettamiseen on käytettävissä aiempaa vähemmän aikaa ja hallinnolliseen työhön ja työrauhan ylläpitämiseen kuluvan ajan määrä on lisääntynyt. Tällä on merkittävä vaikutus myös opettajien työssä jaksamiseen. Korjaamalla oppimisen tuki ja varaamalla siihen riittävät resurssit parannetaan myös ammatillisen koulutuksen työoloja.
Oppija
On jokaisen oppijan etu, että he saavat tarvitsemaansa tukea katkoksetta riittävän pitkään. Se mahdollistaa opiskeluun ja oppimiseen täysillä keskittymisen.
Muistilista oppilaitoksille: askeleet oppimisen tuen uudistukseen
Oppilaitoksissa on valmistauduttava oppimisen tuen uudistukseen vuoden 2025 aikana. Oppimisen tukeen ja erityiseen tukeen on varattava riittävät resurssit. Tuen uudistus on tehtävä tiiviissä yhteistyössä opetushenkilöstön kanssa.
1. Arvioi tuen tarve oppilaitoksessasi tai yksikössäsi
Kuinka moni opiskelija tarvitsee oppimisen tukea ja erityistä tukea? Millaisia tuen tarpeet ovat? Erityisen tuen arvioinnin pohjana voivat olla nykyiset erityisen tuen päätökset.
2. Suunnittele tukitoimet
Oppimisen tukea tulee tarjota monipuolisesti, joustavasti ja vaihtoehtoisia menetelmiä käyttäen. Arvioi mitkä keinot sopivat oppilaitoksenne oppilaille: tukiopetus, tilapäinen erityisopetus vai muut keinot. Mitkä nykyisistä tuen keinoista toimivat teille?
3. Suunnittele oppimisen tuen prosessi
Pohjana voi käyttää mahdollisia aiempia prosessisuunnitelmia. Miten tuen tarve tunnistetaan, millaista tukea opiskelijalle annetaan ja kuka sitä antaa? Milloin opiskelijalle riittää oppimisen tuki ja milloin hänellä on tarve erityiselle tuelle? Millaista yhteistyötä tehdään muiden opiskelijoiden hyvinvointia tukevien toimijoiden kanssa?
4. Arvioi resurssit
Oppimisen tuen uudistus on hyvä hetki arvioida tarvittavia resursseja. Laske, kuinka paljon ja millaista oppimisen tukea ja erityistä tukea tarvitaan. Riittääkö nykyinen opetushenkilöstö vai tarvitaanko lisää? Mihin tehtäviin?
5. Työaika työaikasuunnitelmiin
On tärkeää, että jo vuoden 2025 aikana opettajien ja erityisopettajien työaikasuunnitelmiin varataan aikaa oppimisen tuen toteuttamiselle. Erityisopettajilla tulee myös olla riittävästi aikaa opiskelijoille – aika ei saa mennä vain hallinnollisiin tehtäviin tai opettajien konsultointiin. Myös täydennyskouluttautumiseen tulee varata aikaa.
6. Varmista osaaminen
Oleellista on, että henkilöstö tuntee ja tietää tuen uudistuksen ja heidän roolinsa siinä. Arvioi oppilaitoksessa, millaista erityispedagogista osaamista tarvitaan lisää. Kenelle ja kenen järjestämää? Osaamisen kehittäminen on työtehtävä ja siihen tulee varata työaikaa.
7. Suunnittele seuranta ja vaikuttavuuden arviointi
Oppilaitoksissa on huolehdittava siitä, että rahoitusta menee riittävästi oppimisen tukeen ja erityisopetukseen. Tuen toteutumista tulee seurata. Myös oppilaitosten laatutyössä pitää tarkastella oppimisen tuen laatua ja riittävyyttä.
Ammatillisen oppimisen tuki – mikä muuttuu?
Oppimisen tuki on opettajan antamaa tukiopetusta, erityisopettajan antamaa tilapäistä erityisopetusta. Lisäksi se voi olla erityisopettajan konsultaatiota opettajille sekä muuta opiskelijoille annettavaa ohjausta ja tukea. Tukiopetusta voidaan antaa opiskeltavista aineista ja sen avulla voidaan vahvistaa opiskelutekniikkaa tai tutkintoon liittyvää kielitaitoa.
Uudistuksen tarkoituksena on vahvistaa opiskelijan saamaa matalan kynnyksen tukea. Jokaiselle oppimisen tukea tarvitsevalle opiskelijalle tulee oikeus oppimisen tukeen 1.8.2026 lähtien. Opiskeluvalmiuksia tukevat opinnot poistuvat lainsäädännöstä. Jos tuen tarpeet ovat säännölliset ja pitkäaikaiset eikä oppimisen tuki riitä, opiskelijalla on edelleen oikeus erityiseen tukeen.
Erityinen tuki on erityisopettajien (ammatillisten ja niin sanottujen laaja-alaisten) antamaa erityisopetusta, erityisopettajan konsultaatioon perustuvaa muuta opetusta ja ohjausta sekä erityisiä opetus- ja ohjausjärjestelyjä.
Erityisestä tuesta tehdään hallintopäätös, kuten nykyäänkin. Opiskelijalla on oikeus erityiseen tukeen myös työpaikalla tapahtuvassa oppimisessa. Yhteistyö opiskelijan opintoja ja hyvinvointia tukevien sidosryhmien kanssa on jatkossakin tärkeää.
Ei poistu. Opiskelijalla on oikeus erityiseen tukeen, jos hänellä on todennettuja oppimisvaikeuksia, oppimisen tuki ei riitä ja hänen tuen tarpeensa ovat säännöllisiä ja pitkäaikaisia. Todennetut oppimisvaikeudet eivät edellytä lääketieteellistä diagnoosia, vaan erityisopettaja voi todeta oppimisvaikeudet esimerkiksi testien avulla tai aiemman tuen perusteella.
Opiskelijalla, jolla on nykylainsäädännön mukainen erityisen tuen päätös, on todennäköisesti tarve erityiselle tuelle myös tulevaisuudessa. Jos opiskelijan tuen tarve ei muutu, ei ole mitään syytä purkaa erityisen tuen suunnitelmaa.
Tuen päätöksiä on tehtävä jatkossakin, mutta määrä tulee todennäköisesti vähenemään, sillä osalle opiskelijoista riittää kevyempi oppimisen tuki.
Osaamisen arviointia voidaan edelleen mukauttaa opiskelijalle, jolle on tehty erityisen tuen suunnitelma. Tämä edellyttää, että opiskelijalle on tarjottu tukea. Mukauttaminen on siis viimesijainen vaihtoehto. Lisäksi on huomioitava, että mukauttamista on tehtävä vain sen verran kuin on välttämätöntä. Mukauttamisessa opiskelijalle laaditaan yksilöllinen osaamisen arviointi.
Opiskelijalla on oikeus erityiseen tukeen myös työpaikalla tapahtuvassa oppimisessa. Tämä voi tarkoittaa esimerkiksi lisäapua ja tukea sopivan paikan etsimiseen tai jaksoon valmistautumiseen. Se voi olla tarkempaa ohjausta opiskelijan tavoitteista, työssäoppimisjaksosta ja opiskelijan tukemisesta (huolellinen perehdytys, selkeät tehtävät ja ohjeet, kokeneen työntekijän tuki sekä säännöllinen, selkeä ja rohkaiseva palaute).
Se voi myös tarkoittaa säännöllisempää yhteydenpitoa oppilaaseen ja työpaikkaohjaajaan. On huomattava, että opettajalle tai erityisopettajalle on resursoitava vuosityöaikasuunnitelmissa aikaa näihin.
Oppimisen tukeen kuuluvaa tukiopetusta antaa opettaja ja erityisopetusta antaa erityisopettaja (ammatillinen tai laaja-alainen). Muuta ohjausta ja tukea voi antaa muu opetus- ja ohjaushenkilöstö. Opettajille, erityisopettajille ja muulle henkilöstölle tulee varata työaikasuunnitelmista aikaa oppimisen tukeen ja erityiseen tukeen.
Erityisopettajan konsultaation pohjalta erityistä tukea voi antaa myös muu opetus- ja ohjaushenkilö. Esimerkiksi työpaikalla tapahtuvaa erityistä tukea voi erityisopettajan konsultaation pohjalta antaa työpaikkaohjaaja.
Oppimisen tuen uudistamisen tarkoituksena on vahvistaa tukea, ja erityisopettajilla on tässä edelleenkin tärkeä rooli. Erityisopettajat antavat erityisopetusta, konsultoivat muita opettajia ja henkilöstöä ja vastaavat erityisestä tuesta.
Erityisopettajien työn painopiste tulee todennäköisesti siirtymään enemmän matalan kynnyksen tukeen – tilapäiseen erityisopetukseen ja konsultaatioon. On kuitenkin opiskelijoita, jotka edelleen tarvitsevat säännöllistä ja pitkäaikaista erityistä tukea. Näille opiskelijoille tehdään erityisen tuen suunnitelma ja annetaan erityisopetusta.
On tärkeää, että erityisopettajien moninaiset työtehtävät on huomioitu heidän työaikaresurssissaan. Uudistus voi edellyttää myös erityisopettajien määrän lisäämistä.
Uudistus tuo vahvemmin esiin erityisopettajan konsultatiivisen roolin. Erityisopettaja voi konsultoida muita opettajia asiantuntijalähtöisesti, jolloin erityisopettaja neuvoo opettajia esimerkiksi erilaisten oppimisvaikeuksien huomioimisessa. Se voi myös olla osallistujalähtöistä konsultaatiota, jossa erityisopettaja auttaa opettajaa muun muassa kysymyksiä esittämällä.
Lisäksi konsultointi voi olla virallisempia ja epävirallisempia yhteistyökeskusteluja opettajien kanssa. Opettaja ja erityisopettaja voivat esimerkiksi suunnitella opetusta yhdessä ja toteuttaa samanaikaisopetusta niin, että erilaiset oppijat huomioidaan opetuksessa. Tämä edellyttää sekä erityisopettajalle että opettajalle riittävästi työaikaresurssia.
Erityisopettajien kelpoisuuksiin ei ole tämänhetkisten tietojen mukaan tulossa muutoksia. Erityisopettajien kelpoisuuksista säädetään asetuksessa opetustoimen kelpoisuusvaatimuksista 16 §. Ammatillisissa oppilaitoksissa on tarve sekä ammatillisille erityisopettajille että niin kutsutuille laaja-alaisille erityisopettajille.
Erityisen tuen korotuskerroin poistuu ammatillisen koulutuksen rahoituksesta vuoden 2026 alusta. Myös OPVA-kerroin poistuu. Vuodesta 2026 lähtien osa oppilaitoksen rahoituksesta (opiskelijavuosirahoituksesta 20 %) muodostuu opiskelijoiden lähtötason perusteella.
Oppivelvollisilla lähtötaso määritellään perusopetuksen päättötodistuksen arvosanojen perusteella ja ei-oppivelvollisilla aiemman koulutustaustan perusteella. Lähtötason perusteella määritelty raha oppilaitokselle tulee ohjata oppimisen tukeen ja erityiseen tukeen.
OAJ on vastustanut erityisen tuen korotuskertoimen poistoa, sillä lähtötasokertoimeen liittyy monia haasteita. Lähtötasokerroin on joka tapauksessa parempi kuin se, että opiskelijoiden erilaisia tuen tarpeita ei olisi huomioitu ollenkaan rahoituksessa.