Tekijänoikeudet kuuluvat aina tekijälle. Menettely, jossa työntekijältä vaaditaan kaikkien tekijänoikeuksien luovuttamista työnantajalle ilman korvausta, on kohtuuton sopimusehto. Oppimateriaalin avoimen julkaisemisen tulee olla jokaisen työntekijän omassa päätäntävallassa. Oppimateriaalien tekijän pitää voida päättää myös se, millaisilla ehdoilla materiaaleja avataan ja kuka niitä julkaisee. Avoimien oppimateriaalien tekemiseen ja julkaisemiseen on oltava tarjolla riittävästi tukea esimerkiksi lisenssien ja teknisten alustojen suhteen. Tällä hetkellä suurin osa korkeakouluista ei resursoi sitä riittävästi. Myös materiaalien laatijan on saatava työstään kohtuullinen korvaus.
OAJ:n avoimen tieteen ja tutkimuksen linjaukset
Tieteen ja tutkimuksen avoimuus voi parhaimmillaan synnyttää Suomeen uusia ideoita sekä tehdä sivistyksestä entistä saavutettavampaa. Oppimateriaalien avaamisessa on kuitenkin huomioitava tekijänoikeudelliset kysymykset ja opetus- ja tutkimushenkilöstön oikeudet. OAJ:n hallitus päätti tieteen ja tutkimuksen avoimuuden linjauksista 17.9.2025.
Julkaisu
19.09.2025 - 11.11
Uusimmat julkaisut
-
Työaika 05.06.2025Joku roti -kampanjan oppaat
-
Varhaiskasvatus 22.11.2024Varhaiskasvatuksen tuen lainsäädännön toteutuminen 2023
-
Kuntavaalit 07.10.2024Koulutus on pääasia. Ratkaisumme sivistyskuntien ja hyvinvointialueiden päättäjille.
-
Varhaiskasvatus 26.09.2024Varhaiskasvatuksen sak-työaikakysely 2024
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Palkka 22.09.2025Uuden tasopalkkajärjestelmän käyttöönotto eteneeViime talvena sovitun uuden tasopalkkajärjestelmän käyttöönotto etenee kunnissa. Luottamusedustajilla on suuri rooli neuvoteltaessa uudesta palkkausjärjestelmästä.
-
Digitalisaatio 19.09.2025OAJ: Tieteen ja tutkimuksen avoimuutta tulee edistää opetus- ja tutkimushenkilöstön oikeuksia kunnioittaen
-
Lukio 18.09.2025OAJ ja Lukiolaiset: Tuntikausien ylioppilaskirjoitusten keskeytys ei ole kohtuullinen
-
Ammattikorkeakoulu 18.09.2025OAJ kiertueella ammattikorkeakouluissa
-
Digitalisaatio 17.09.2025Henna Virkkunen: Suomi edelläkävijä kokonaisturvallisuudessa – OAJ muistuttaa koulutuksen rahoituksesta