Tekijänoikeudet kuuluvat aina tekijälle. Menettely, jossa työntekijältä vaaditaan kaikkien tekijänoikeuksien luovuttamista työnantajalle ilman korvausta, on kohtuuton sopimusehto. Oppimateriaalin avoimen julkaisemisen tulee olla jokaisen työntekijän omassa päätäntävallassa. Oppimateriaalien tekijän pitää voida päättää myös se, millaisilla ehdoilla materiaaleja avataan ja kuka niitä julkaisee. Avoimien oppimateriaalien tekemiseen ja julkaisemiseen on oltava tarjolla riittävästi tukea esimerkiksi lisenssien ja teknisten alustojen suhteen. Tällä hetkellä suurin osa korkeakouluista ei resursoi sitä riittävästi. Myös materiaalien laatijan on saatava työstään kohtuullinen korvaus.
OAJ:n avoimen tieteen ja tutkimuksen linjaukset
Tieteen ja tutkimuksen avoimuus voi parhaimmillaan synnyttää Suomeen uusia ideoita sekä tehdä sivistyksestä entistä saavutettavampaa. Oppimateriaalien avaamisessa on kuitenkin huomioitava tekijänoikeudelliset kysymykset ja opetus- ja tutkimushenkilöstön oikeudet. OAJ:n hallitus päätti tieteen ja tutkimuksen avoimuuden linjauksista 17.9.2025.
Julkaisu
19.09.2025 - 11.11
Uusimmat julkaisut
-
Työaika 05.06.2025Joku roti -kampanjan oppaat
-
Varhaiskasvatus 22.11.2024Varhaiskasvatuksen tuen lainsäädännön toteutuminen 2023
-
Kuntavaalit 07.10.2024Koulutus on pääasia. Ratkaisumme sivistyskuntien ja hyvinvointialueiden päättäjille.
-
Varhaiskasvatus 26.09.2024Varhaiskasvatuksen sak-työaikakysely 2024
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Kansainvälisyys 27.10.2025Usko koulutuksen voimaan näkyi vahvasti Namibian vierailullaVahva usko koulutukseen, lasten oppimisen into sekä oppilaiden hyvät käytöstavat ja kunnioitus opettajia kohtaan. Nämä olivat asioita, jotka korostuivat vierailulla Martti Ahtisaari -koulussa Namibiassa.
-
Työmarkkinat 23.10.2025Hallituksen lakimuutos heikentäisi työntekijöiden irtisanomissuojaa
-
Ammatillinen oppilaitos 22.10.2025Resurssiongelmat eivät saa tulla työturvallisuuden tielle
-
Järjestö 20.10.2025Katja Aho nimitetty OAJ:n uudeksi neuvottelupäälliköksi
-
Koulutuksen rahoitus 14.10.2025OAJ:n kysely kertoo kestämättömästä tilanteesta amiksissa: lähiopetus on vähentynyt, opiskelijoiden tuen tarve lisääntynyt