Ovatko korkeakoulukaupat riski ammattikorkeakoulujen itsenäisyydelle?

Suomeen on lyhyessä ajassa syntynyt useita yliopistojohtoisia korkeakoulukonserneja, joissa julkisrahoitteisten oppilaitosten omistajuutta on järjestelty markkinaehtoisia "ostotarjouksia" muistuttavilla osakekaupoilla. Mitä tällä suuruuden tavoittelulla saavutetaan – vai saavutetaanko mitään?

Ajankohta
27.08.2026 - 11.30-13.00
Paikka
Verkkolähetys
Viimeinen ilmoittautumispäivä
26.08.2026 - 00.00

Insinööriliitto, OAJ ja Tradenomit järjestävät webinaariin ammattikorkeakoulujen yhteistyömuodoista, jossa YTT Jarkko Tirrosen kertoo havainnoistaan ja tuloksista selvityksestä "Rakenne vai vaikuttavuus? Korkeakoulujen välisen yhteistyön uusi suunta". Lisäksi kommentoimassa ovat HT, dosentti Vuokko Kohtamäki ja FT, principal research scientist Mika Tammilehto. 

Tilaisuus tarjoaa kriittisen ja empiirisen katsauksen siihen, miten korkeakoulujen välistä yhteistyötä tulisi kehittää siten, että alueellinen elinvoima, koulutuksen saavutettavuus ja instituutioiden autonomia säilyvät.  

Aika: Torstaina 27.8.2026 klo 11.30–13.00
Paikka: Verkkolähetys (saat webinaarilinkin ennen tilaisuutta) 

Ohjelma:
11.30 Tilaisuuden avaus – Järjestäjien edustajat (Insinööriliitto, OAJ, Tradenomit)

  • Selvityksen tulosten esittely – YTT, tutkija Jarkko Tirronen, Reset Solutions
  • Kommenttipuheenvuorot  –  HT, dosentti Vuokko Kohtamäki, Tampereen yliopisto ja FT, principal research scientist Mika Tammilehto, Hämeen ammattikorkeakoul
  • Keskusteluosuus ja nostoja yleisöltä

13.00 Tilaisuuden päätös

Yhteistyön arvo ei synny siitä, miten organisaatiot on hallinnollisesti järjestetty, vaan siitä, miten se konkretisoituu arjessa - koulutuksessa ja TKI-toiminnassa. Tule kuulemaan ja keskustelemaan siitä, mihin suuntaan suomalaista korkeakoulutusta tulisi viedä.  

Ilmoittaudu

Lämpimästi tervetuloa,
OAJ, Hannele Louhelainen

Insinööriliitto, Anniina Sippola
Tradenomit, Tuomas Meriniemi
 

Uusimmat tapahtumat