Henna Virkkunen: Suomi edelläkävijä kokonaisturvallisuudessa – OAJ muistuttaa koulutuksen rahoituksesta

OAJ:n hallitus tapasi Brysselissä EU-komissaari Henna Virkkusen. Virkkunen korosti Suomen etumatkaa kokonaisturvallisuudessa. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto muistutti, että koulutusketjun rahoitus ja opettajien digiosaaminen vaativat vahvistamista.

EU-komissaari Henna Virkkunen (vas.) ja OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto (oik.) tapasivat Brysselissä. Christer Holmlund

OAJ:n hallitus ja johtajat tapasivat opinto- ja kokousvierailullaan Brysseliin mm. EU:n komission varapuheenjohtajan Henna Virkkusen. Virkkusen vastuulla on teknologia, turvallisuus ja demokratia. 

Virkkusen mukaan suomalainen yhteiskunta on toistaiseksi pitkällä etumatkalla kokonaisturvallisuudessa. Suomessa koulutuksen taso, lukutaito, kriittinen ajattelu ja resilienssi ovat korkeammalla kuin muualla Euroopassa. Tästä Virkkusen mukaan meidän täytyy myös kaikkien keinoin pitää kiinni, vaikka se vaatiikin kovaa työtä.

OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto korosti, että koulutus ja osaaminen ovat osa kokonaisturvallisuutta. Suomessa opettajien digiosaamisessa on kehitettävää.  Opettajien on saatava täydennyskoulutusta digin ja tekoälyn hyödyntämiseksi opetuksessa. 

Puheenjohtaja Murto toi esiin, että koulutuksen, osaamisen ja demokratian ylläpitäminen ja edistäminen edellyttävät sitä, että koko koulutusketjusta pidetään huoli. Tämä vaatii sitä sitä, että koko koulutusketjun rahoitus ja resurssit ovat riittävät ja että Suomessa on pätevät opettajat kaikilla koulutusasteilla.

OAJ:n hallitus tapasi Brysselin opintomatkallaan EU-komissaari Henna Virkkusen. 
Kuva: Hanna Ottman