Ammattikorkeakoulujen työriita jatkuu – OAJ antoi uuden lakkovaroituksen

Ammattikorkeakoulujen työehtokiistassa ei ole edelleenkään löytynyt ratkaisua. OAJ antoi tänään 24.8. uuden lakkovaroituksen samoihin kuuteen ammattikorkeakouluun, joita koskee myös viime viikolla annettu lakkovaroitus. Jos sopua ei synny, uusi kolmipäiväinen lakko alkaa 8.9. 

OAJ:n mukaan lakkovaroitus on seurausta siitä, ettei ammattikorkeakoulujen työehtosopimuskiistaan ole löytynyt ratkaisua. OAJ on valmis nopeaankin ratkaisuun, kunhan opettajien palkkoja tai palkkakehitystä ei heikennetä.  

– Kun minkäänlaista kompromissi- ja ratkaisuhalukkuutta ei edelleenkään työnantajapuolen taholta ole tapahtunut, ei meille jää muuta mahdollisuutta kuin antaa uusi lakkovaroitus. Sivistan 
neuvotteluhaluttomuus murentaa ammattikorkeakoulujen opettajien luottamusta työnantajaan, joka on kiinnostunut ainostaan heikentämään työntekijöidensä palkkoja ja palkkakehitystä sekä lisäämään työnantajan määräysvaltaa, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.  

Lakkovaroitus koskee Metropolia-ammattikorkeakoulua, LAB-ammattikorkeakoulua, Savonia-ammattikorkeakoulua, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu XAMK:ia, Oulun ammattikorkeakoulua sekä Lapin ammattikorkeakoulua. Uudet lakot kestävät tiistaista 8.9. torstaihin 10.9., jos ratkaisua ei saada sitä ennen.  

Palkkakysymys hiertää edelleen 

OAJ:n tavoitteena on saada työnantaja tasoittamaan palkkaeroja, kuten sen velvollisuuksiin kuuluu. OAJ:llä on myös valmius rakentaa uusi, selkeä ja oikeudenmukainen palkkausjärjestelmä.  

– Työnantajan esittämät palkanalennukset ovat poskettomia, ja heidän esityksensä täysin läpinäkymättömästä palkkausjärjestelmästä ovat ammattijärjestölle mahdottomia hyväksyä. Tilanne on kestämätön opiskelijoille ja opettajille. Tilanteen ratkaisun avaimet ovat nyt Sivistalla. Me olemme valmiit neuvottelemaan ja toivomme nopeaa ratkaisua, sanoo OAJ:n neuvottelupäällikkö Pasi Repo. 

Neuvottelut kestäneet pitkään 

Ammattikorkeakoulujen työriita on kestänyt poikkeuksellisen pitkään. Työehtosopimus päättyi jo maaliskuun lopussa, ja uudesta sopimuksesta alettiin neuvottelemaan tammikuussa. Nykyisiä työehtoja sovelletaan kuitenkin, kunnes uusi sopimus on voimassa.  

Sivistan ammattikorkeakoulujen työehtosopimuksen piirissä on noin 4 000 OAJ:n jäsentä. Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonalalla toimii Suomessa 22 ammattikorkeakoulua, jotka kaikki kuuluvat Sivistysala ry:hyn eli Sivistaan.

Lue lisää OAJ:n ratkaisusta palkkakysymykseen

Uusimmat uutiset ja tiedotteet