Förhandlingsorganisationerna FOSU och JAU avtalade i somras med Kommun- och välfärdsområdesarbetsgivarna KT att löneförhöjningarna för kommunerna och välfärdsområdena åren 2023 och 2024 ska knytas till tre referensbranscher och de genomsnittliga kostnadseffekterna i deras avtalslösningar. De kommunala löneförhöjningarna har nu en kostnadseffekt på 1,9 procent. Om referensbranschernas löneförhöjningar överstiger 1,9 procent ska det återspeglas i kommunsektorns och välfärdsområdenas löner så att 70 procent av den överstigande delen går till allmänna förhöjningar och 30 procent avtalas lokalt.
- Vårt mål är att kopplingen till referensbranscherna genomförs som överenskommet och att vi når en lösning förhandlingsvägen, säger OAJ:s och FOSU:s ordförande Katarina Murto.
Förhandlingarna om kommunsektorns avtalsförhöjningar fortsätter
Förhandlingarna om hur referensbranschernas avtalslösningar påverkar avtalsförhöjningarna för kommunsektorn och välfärdsområdena fortsätter.
Nyheter
28.02.2023 - 15:42
Senaste nytt
-
Nedskärningar 15.10.2026Samarbetsförhandlingar i många kommuner – OAJ föreslår lösningar för bättre kommunekonomi och sysselsättning
-
Läraryrket 05.10.2026Lärarna befarar att mindre årsklasser leder till större grupper och sämre stöd för lärandet
-
Lön 30.09.2026Löneförhöjningar inom flera avtalsområden
-
Yrkeshögskola 25.09.2026Ny undersökning: Arbetsbelastningen har ökat för personalen inom yrkesutbildningen
Senaste nytt
-
Nedskärningar 15.10.2026Samarbetsförhandlingar i många kommuner – OAJ föreslår lösningar för bättre kommunekonomi och sysselsättningEnligt OAJ:s uppgifter har samarbetsförhandlingar som syftar till personalnedskärningar redan förts i 44 kommuner i år. OAJ:s ordförande Katarina Murto kräver att kommunerna förbinder sig att värna om undervisningens kvalitet. Samtidigt borde staten tillfälligt ta över finansieringsansvaret för arbetslöshetsförmånerna för att lätta på kommunernas ekonomiska börda och förbättra sysselsättningen.
-
Läraryrket 05.10.2026Lärarna befarar att mindre årsklasser leder till större grupper och sämre stöd för lärandet
-
Lön 30.09.2026Löneförhöjningar inom flera avtalsområden
-
Yrkeshögskola 25.09.2026Ny undersökning: Arbetsbelastningen har ökat för personalen inom yrkesutbildningen
-
Avtalsförhandlingar 11.09.2026OAJ godkände förlikningsförslaget – yrkeshögskolornas nya kollektivavtal träder i kraft