Enligt en enkät av de finska yrkesutbildningsanordnarnas intressebevakare Amke, har två tredjedelar av de läroanstalter som svarat redan vidtagit eller planerar betydande sparåtgärder. Enligt enkäten är de främsta anpassningsåtgärderna att minska utbildningsutbudet samt ändringar i genomförandet av utbildningarna.
– Det här raserar utbildningens kvalitet. Än en gång har man brutit löftena om särskilt skydd för utbildningen och till slut får hela samhället betala notan, säger Petri Lindroos, förhandlingsdirektör vid OAJ.
Möjligheterna till karriärbyte och omskolning kommer att bli ännu svårare när det inte längre finns utbildningsvägar till nya yrken.
– Samtidigt som regeringen skär ner finansieringen av yrkesutbildningen med upp till 130 miljoner euro genomförs stora ändringar i finansieringsmodellen och verksamhetsstyrningen. Allt det här tillsammans kommer att driva yrkesutbildningen till stora ekonomiska problem. Just nu skulle det behövas en mer långsiktig vision i stället för knuff till fritt fall, fortsätter Lindroos.
OAJ stödjer förtroendemännen i samarbets- och omställningsförhandlingar.
– Förtroendemännen representerar de anställda i förhandlingarna och ger det bästa stödet till våra medlemmar. Undervisningspersonalen är den viktigaste resursen i läroanstalten och utbildning kan inte genomföras utan lärare, påminner Niku Tuomisto, utvecklingschef vid OAJ.
Regeringens beslut drabbar även finländska företag som inte kan få tag på kvalificerad arbetskraft. Dagens arbetsliv kräver ständig kompetensutveckling och möjligheten till utbildning måste tryggas i alla lägen.
Regeringens nedskärningar drabbar yrkesutbildningen hårt
Nedskärningarna i yrkesutbildningens finansiering som har beslutats av statsminister Orpos regering kommer sannolikt att leda till uppsägningar av hundratals lärare och utgör ett betydande hot mot kompetensnivån och konkurrenskraften. Bristen på kvalificerad arbetskraft kvarstår och situationen kommer ytterligare att förvärras.
Nyheter
24.10.2024 - 13:57
Senaste nytt
-
Arbetsmiljö 22.05.2026OAJ: Grundad anledning måste återinföras för att ingå visstidsavtal
-
Avtalsförhandlingar 20.05.2026Arbetsministern flyttar fram yrkeshögskolornas strejk med två veckor
-
Avtalsförhandlingar 19.05.2026Sjunde strejkveckan i gång
-
Avtalsförhandlingar 13.05.2026OAJ gav nytt strejkvarsel som omfattar alla yrkeshögskolor
Senaste nytt
-
Avtalsförhandlingar 20.05.2026Arbetsministern flyttar fram yrkeshögskolornas strejk med två veckorArbetsministern har skjutit fram den arbetsnedläggelse som OAJ utlyste för alla yrkeshögskolor den 28 maj. Arbetsnedläggelsen skjuts fram med två veckor och förlorar därmed sin betydelse, eftersom den var avgränsad till att enbart gälla arbetsuppgifter i anslutning till övervakningen av yrkeshögskolornas urvalsprov.
-
Avtalsförhandlingar 19.05.2026Sjunde strejkveckan i gång
-
Avtalsförhandlingar 05.05.2026Femte strejkveckan börjar i Jyväskylä och sedan följer Uleåborg och Tammerfors
-
Avtalsförhandlingar 29.04.2026Vi är inne på fjärde strejkveckan och nytt strejkvarsel har getts
-
Organisationen 28.04.2026Ordförandeval i OAJ:s riksomfattande föreningar och distrikt