Strejk vid Tammerfors universitet 7.5

Idag är det strejk vid Tammerfors universitet. Strejken genomförs i samarbete med FOSU, JHL och Pro. Strejken omfattar alla arbeten i det allmänna kollektivavtalet för universitet.

Universitetens kollektivavtalsförhandlingar har pågått sedan februari och en strejkvarning gavs den 22 april.

Tvisten gäller löneökningar och det undervisningstak som i kollektivavtalet anger max antalet undervisningstimmar. Undervisningstaket skyddar de som arbetar med undervisning och forskning vid universiteten från överdriven arbetsbelastning.

OAJ:s ordförande Katarina Murto har ett klart budskap till alla strejkande och alla dem som stödjer strejken:

- Nu är det dags att få ett bra avtal för universiteten! Just ditt engagemang är viktigt för att påskynda förhandlingarna och komma i mål. Det lönar sig att höra till facket och OAJ står på din sida. 

Läs mera på FOSU:s sida

Bilderna: Strejkvakter vid olika verksamhetsställen. Tack till alla som ställde upp!

lakkokuva lakkokuva lakkokuva lakkokuva