Jukon, JHL:n ja Pron yhteinen lakko toteutetaan Tampereen yliopistolla keskiviikkona 7.5.2025 kello 00.01–kello 23.59. Lakon piirissä ovat kaikki yliopistojen yleisen työehtosopimuksen piiriin kuuluvat työt Tampereen yliopistossa.
Lakon ulkopuolelle on rajattu muun muassa it-päivystys ja atk-runkopalvelujen välttämätön hoito, näytteiden ja eläinten välttämätön hoito sekä tehtävät, joiden tekemättä jättäminen aiheuttaisi vaaraa ihmisten hengelle tai terveydelle tai merkittävää vaaraa omaisuudelle.
Miksi lakko?
Sovinto pyritään aina löytämään neuvottelemalla, mutta joskus tarvitaan silti sovittelua. Sovittelu jatkuu tällä viikolla torstaina ja perjantaina. Jos osapuolten näkemykset tärkeistä asioista poikkeavat merkittävästi, voimme lakolla korostaa tavoitteidemme tärkeyttä.
Tällä hetkellä haasteena on se, että työnantaja ei ole tarjonnut yleisen linjan mukaisia palkankorotuksia yleiskorotusten osalta. Työnantaja myös ajaa opetustuntikattojen poistamista, eikä ole halunnut edistää yliopistolaisten irtisanomissuojaa.
OAJ:n mielestä yliopistojen henkilöstö on ansainnut oikeudenmukaiset palkankorotukset. Yliopistoissa rakennetaan joka päivä tulevaisuutta Suomelle. Työhyvinvointi ei parane työmäärää lisäämällä. Opetustuntikatot varmistavat, että opetukseen on käytettävissä riittävät resurssit ja laatu pysyy korkeana. Myös akateemista vapautta tulee vahvistaa työehtosopimuksen määräyksillä.
OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murron viesti lakossa oleville ja lakkoa tukeville on selkeä:
– Nyt on aika saada yliopistosektorille hyvä sopimus! Juuri sinun panoksesi on tärkeä neuvottelujen vauhdittamiseksi ja ratkaisuun pääsemiseksi. Liittoon kannattaa kuulua, OAJ on puolellasi.
Näytä tukesi!
Vaikka et tässä vaiheessa kuuluisi lakon piiriin, sinun tuellasi on suuri merkitys lakon onnistumiselle. Alla muutamia tapoja tukea.
Noudata neutraliteettiperiaatetta
Tämä tarkoittaa, että työtaistelun piiriin kuulumaton työntekijä ei ole velvollinen edes työnantajan määräyksestä tekemään sellaisia laillisen lakon alaisia tehtäviä, joita hän ei normaalistikaan tee.
Jaa somepäivityksiä
Voit olla hengessä mukana jakamalla OAJ:n somekanavien päivityksiä. Näin näytät tukesi yhteisille tavoitteille ja annat tärkeälle asiallemme lisää näkyvyyttä.
Osallistu tapahtumiin
Tule mukaan Tampereen yliopiston yhteiseen lakkotapahtumaan klo 13 keskustakampukselle Päätalon eteen (Kalevantie 4) tai piipahda vaikka jossain lakkoa tukevassa tapahtumassa muilla paikkakunnilla. Tapahtumiin osallistuminen tapahtuu vapaa-ajalla.
Helsinki
Tule Porthanian eteen osoittamaan tukesi Tampereen-kollegoille 7.5. klo 16.30–17.30! Ohjelmassa puheita, musiikkia, simaa ja kahvia.
Järjestäjä: Helsingin yliopiston tieteentekijät
Oulu
Infopiste ke 7.5. klo 8–12 Linnanmaan Yliopisto, E-bussipysäkin läheisyydessä. Tule keskustelemaan ajankohtaisesta neuvottelutilanteesta ja työtaistelutoimenpiteistä. Tarjolla on kahvia, simaa ja munkkia! Tarjoiluja on rajallinen määrä, joten olethan liikkeellä ajoissa.
Järjestäjä: Paikallisen Jukon, Pron ja JHLn lakkotoimikunnat
Lakkopäivänä 7.5. kokoamme tälle sivulle kuvia ja tunnelmia lakosta, tule kurkistamaan näkyykö kuvissa tuttuja kasvoja tai hyviä lakkokylttejä!