Undervisningssektorns Fackorganisation OAJ fortsatte idag som avtalat förhandlingarna med Bildningsbranschen om kollektivavtalet för yrkeshögskolor.
I fredags lämnade OAJ förhandlingarna i protest mot Bildningsbranschens förslag som avsevärt skulle sänka lönerna för en del av undervisningspersonalen.
– Bildningsbranschen har föreslagit betydande försämringar av anställningsvillkoren och lönesänkningar för en del av undervisningspersonalen. Förslaget är exceptionellt fräckt. Bildningsbranschen visade ingen som helst vilja att söka en kompromiss. Därför var det inte möjligt att fortsätta förhandlingarna med dessa utgångspunkter, säger OAJ:s ordförande Katarina Murto besviket.
OAJ överväger nu följande åtgärder.
Senaste från temat Avtalsförhandlingar
-
Avtalsförhandlingar 16.06.2026OAJ:s styrelse förkastade medlingsbudet för yrkeshögskolornas kollektivavtal
-
Avtalsförhandlingar 15.06.2026Ett nytt medlingsbud har getts i arbetskonflikten om yrkeshögskolornas kollektivavtal
-
Avtalsförhandlingar 20.05.2026Arbetsministern flyttar fram yrkeshögskolornas strejk med två veckor
-
Avtalsförhandlingar 19.05.2026Sjunde strejkveckan i gång