Inte heller efter sommaruppehållet har man lyckats nå en lösning i arbetstvisten som gäller yrkeshögskolornas kollektivavtal. Strejkvarsel har getts eftersom förhandlingarna fortfarande stampar på stället och det råder ett avtalslöst läge.
– OAJ har hela tiden aktivt sökt lösningar. Redan under våren och sensommaren lade vi fram flera förslag och var tillmötesgående, men det ledde ingenvart. Arbetsgivarparten Bildningsbranschens förslag skulle ha försämrat lärarnas löner och löneutveckling, säger OAJ:s ordförande Katarina Murto.
OAJ anser att Bildningsbranschens krav och förhandlingstaktik är oansvariga. Deras ovilja att förhandla driver OAJ till att vidta konfliktåtgärder, vilket inte är vårt mål.
– Varken Bildningsbranschen eller yrkeshögskolornas ledningar verkar visa uppskattning för undervisningspersonalen. Kompromisslösheten drabbar oundvikligen också de studerande. Vi är de enda som starkt försvarar hela undervisningspersonalen vid yrkeshögskolorna, eftersom vi inte kan acceptera lönesänkningar eller åtgärder som bromsar löneutvecklingen, konstaterar Murto.
Strejk vid sex yrkeshögskolor
Strejkvarslet gäller yrkeshögskolorna Metropolia, LAB, Savonia, Sydöstra Finlands yrkeshögskola (XAMK), Uleåborgs yrkeshögskola och Lapplands yrkeshögskola.
Strejkerna pågår 1–3.9 om en lösning inte nås före det.
Cirka 4 000 OAJ-medlemmar omfattas av Bildningsbranschens kollektivavtal för yrkeshögskolor. När det råder ett avtalslöst läge, följs de gamla anställningsvillkoren ända tills ett nytt avtal har förhandlats fram.