Lausunto ammatillisen koulutuksen tilasta sivistysvaliokunnalle

OAJ on huolestunut alueellisista eroista koulutuksen laadussa johtuen opetuksen ja ohjauksen määrästä sekä opettajien työmäärän lisääntymisestä ammatillisen rahoituksen leikkausten takia. Perusopetuksesta tulevien opiskelijoiden perustaidot, elämänhallinta ja vuorovaikutustaidot ovat heikentyneet. Tarve opinto-ohjaukselle, matalan kynnyksen tuelle ja erityiselle tuelle on kasvanut ja suurempi osa tuen tarvitsijoista ohjautuu ammatillisen koulutuksen pariin.

Nykyiset resurssit eivät riitä vastaamaan tähän todellisuuteen. Työelämästä kuuluu huoli valmistuvien osaamisesta sekä siitä, että opetusta ja ohjausta ei voi liiaksi sälyttää työpaikoille.

Ratkaisuna tähän OAJ ehdottaa:

  1. Lähiopetuksen lisäämistä, jolloin opiskelijat saavat jo oppilaitoksessa riittävät perusvalmiudet ennen työpaikoille siirtymistä.
    OAJ edellyttää, että ammatillisessa koulutuksessa turvataan oppivelvollisille riittävästi lähiopetusta (vähintään 18 tuntia per osaamispiste). Tämä on välttämätöntä perustaitojen oppimiseksi, kädentaitojen kehittymiseksi, yhteisöllisyyden vahvistamiseksi ja jatko-opintovalmiuksien saavuttamiseksi.
    Kun opetusta ja tukea on riittävästi, kaikilla opiskelijoilla on mahdollista saavuttaa tutkinnon perusteiden mukainen osaaminen, keskeyttämiset vähenevät ja läpäisyaste paranee. Riittävä määrä lähiopetusta ja oppimisen tukea on turvattava myös aikuisopiskelijoille.
  2. Yhdenvertaisen laadun varmistamiseksi tarvitaan kansalliset laatukriteerit. Laadun valtakunnallinen ohjaus ja selkeät kriteerit varmistavat, että jokaisella opiskelijalla on samat mahdollisuudet riippumatta asuinpaikasta tai oppilaitoksesta.
  3. Näyttöjen arvioinnin lisäksi erikseen on arvioitava numeerisesti myös oppimisen ja ammattialan teoriatiedon hallintaa, tällöin koko koulutusketjun uskottavuus vahvistuu.
  4. Opettajille aikaa ylläpitää tiivistä yhteistyötä työelämän kanssa. Työelämäjaksojen säännöllinen sijoittaminen opettajien työsuunnitelmiin (esimerkiksi parin vuoden välein) vahvistaa ja uudistaa opettajien osaamista.
  5. Riittävä rahoitus ja sen korvamerkintä opetukseen, koska nykyisin noin puolet ammatillisen koulutuksen rahoituksesta ei kohdennu opetukseen.
  6. HOKS pitää palauttaa oppimista ohjaavaksi työkaluksi. HOKSin keventäminen ja hallinnollisten prosessien virtaviivaistaminen vapauttavat opettajien työaikaa perustoimintaan: opettamiseen, ohjaukseen, opiskelijoiden kohtaamiseen ja yhteistyöhön työelämän kanssa.
    Vahva yhteistyö hyvinvointialueiden kanssa opiskeluhuollossa on koko yhteisön hyvinvoinnin edellytys. Kun tuki toimii ja opintopolut etenevät, opiskelijat kiinnittyvät paremmin opintoihin ja löytävät paikkansa työelämässä. Syrjäytymisen riski pienenee ja mielenterveysongelmien kustannukset laskevat

Nämä toimet tukevat sekä opettajien että opiskelijoiden hyvinvointia ja tekevät ammatillisista oppilaitoksista entistä vetovoimaisempia opiskelu- ja työpaikkoja.

Lataa ja lue koko lausunto (PDF)

Uusimmat lausunnot