Viime kesänä Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko, Julkisen alan unioni Jau sekä Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT sopivat niin sanotusta perälaudasta, jolla määritettiin vuoden 2023 ja 2024 palkankorotuksia. Sopimuksen mukaan verrokkialojen eli teknologiateollisuuden, kemianteollisuuden ja kuljetusalan korotukset huomioidaan myös kunta- ja hyvinvointialueiden sopimuksissa, mikäli ne ovat suuremmat kuin tälle ja ensi vuodelle jo sovitut 1,9 prosenttia. Ylimenevästä osuudesta jaetaan yleiskorotuksina 70 prosenttia ja 30 prosenttia sovitaan paikallisesti.
– Palkansaajia edustavat järjestöt, Juko ja Jau, edellyttävät, että neuvottelut kunta- ja hyvinvointialueiden tämän ja ensi vuoden sopimuskorotuksista ja verrokkialojen kytköksestä käynnistetään viipymättä KT:n kanssa, OAJ:n ja Jukon puheenjohtaja Katarina Murto painottaa.
Eilen sovitussa teollisuuden sopimuksessa teknologiateollisuudessa palkat nousevat 3,5 prosentin yleiskorotuksella ja 400 euron kertaerällä vuonna 2023, ja 2 prosentin yleiskorotuksella ja 0,5 prosentin suuruisella yritys- tai työpaikkakohtaisella työnantajan jakamalla erällä vuonna 2024. Kemianteollisuudessa palkat nousevat vuonna 2,2 prosentin yleiskorotuksella, ja kahdella 400 euron kertaerällä. Vuonna 2024 kemianteollisuudessa yleiskorotus on 3,3 prosenttia ja yritys- ja työpaikkakohtainen erä 0,2 prosenttia.
– Yksityiskohtia toki on neuvoteltavana, joten neuvottelut on tarpeen käynnistää pikaisesti, Murto sanoo.
Teollisuudessa neuvottelutulos – vaikutuksia myös kunta-alan palkkoihin
Teknologiateollisuuden ja kemianteollisuuden neuvottelutuloksella on vaikutuksia myös kunta-alan opettajien palkkoihin. Juko ja Jau edellyttävät, että neuvottelut kunta- ja hyvinvointialueiden tämän ja ensi vuoden sopimuskorotuksista aloitetaan viipymättä työnantajan edustajan KT:n kanssa.
Uutinen
06.02.2023 - 13.33
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Ammattikorkeakoulu 16.04.2026Jamk ja Savonia lakossa tällä viikolla – reilujen työehtojen puolustaminen jatkuu
-
Elinikäinen oppiminen 16.04.2026Kuntaliitto ja OAJ: Kunnat ahtaalla työttömyystilanteen jatkuessa – ratkaisu löytyy osaamisesta
-
Sopimusneuvottelut 14.04.2026Lakkovaroitus Satakunnan ammattikorkeakoululle – jo kymmenes
-
Sopimusneuvottelut 13.04.2026Työtuomioistuimelta ratkaisu lakkovaroituksiin: OAJ otti harkitun riskin jäsenten etujen ajamiseksi
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Ammattikorkeakoulu 16.04.2026Jamk ja Savonia lakossa tällä viikolla – reilujen työehtojen puolustaminen jatkuuJyväskylän ammattikorkeakoulu on lakossa keskiviikkona 15.4. ja Savonia-ammattikorkeakoulu torstaina 16.4. Ne liittyvät vahvaan lakkoketjuun, jossa on annettu jo kymmenen lakkovaroitusta. Tule mukaan tunnelmaan lakkotapahtumaan tai tämän päivittyvän uutisen myötä.
-
Elinikäinen oppiminen 16.04.2026Kuntaliitto ja OAJ: Kunnat ahtaalla työttömyystilanteen jatkuessa – ratkaisu löytyy osaamisesta
-
Sopimusneuvottelut 13.04.2026Yhdeksäs lakkovaroitus ammattikorkeakouluille
-
Koulutuksen rahoitus 10.04.2026Koulutus ja osaaminen ovat talouden perusta – Suomi tarvitsee kasvutakuun kehysriihestä
-
Työaika 09.04.2026Erityisopettajien työaikajärjestelmää koskevissa neuvotteluissa ei saavutettu ratkaisua – neuvottelut siirtyvät