Det nuvarande kollektivavtalet för personalen vid yrkeshögskolor ingicks för ungefär ett år sedan i slutet av februari. Avtalet är tvåårigt och gäller fram till den 31 mars 2026. Om parterna inte når en överenskommelse om löneförhöjningarna kan avtalet sägas upp så att det går ut den 30 april 2025.
Om avtalet sägs upp och avtalstiden löper ut, hamnar parterna i ett avtalslöst läge. De gamla avtalsvillkoren följs ändå tills ett nytt avtal har tecknats, men exempelvis fredsplikten skulle inte längre gälla.
– Situationen är nu något annorlunda än för ett år sedan. Inflationen påverkar nu köpkraften endast marginellt, men förra året slog den hårt mot konsumenternas plånböcker. Det finns inte heller ännu några löneuppgörelser inom exportbranschen som skulle kunna ge draghjälp i de kommande förhandlingarna. Under våren går de flesta av OAJ:s avtal ut och regeringens aktiva deltagande i arbetsmarknadsfrågor tillför naturligtvis utmaningar till situationen, beskriver OAJ:s förhandlingschef Pasi Repo.
OAJ strävar efter att i löneförhandlingarna nå en överenskommelse som stärker köpkraften.
Förhandlingar om andra årets löneförhöjningar vid yrkeshögskolor inleddes
OAJ, YTN och Bildningsbranschen förhandlar om löneförhöjningar för personalen vid yrkeshögskolor och om förlängning av kollektivavtalet. Förhandlingarna inleddes den 28 januari med ett seminarium för förhandlingsparterna.
Nyheter
29.01.2025 - 07:38
Senaste nytt
-
Yrkeshögskola 25.09.2026Ny undersökning: Arbetsbelastningen har ökat för personalen inom yrkesutbildningen
-
Avtalsförhandlingar 11.09.2026OAJ godkände förlikningsförslaget – yrkeshögskolornas nya kollektivavtal träder i kraft
-
Avtalsförhandlingar 10.09.2026Ett medlingsbud har getts i arbetskonflikten om yrkeshögskolornas kollektivavtal
-
Inlärningsresultat 08.09.2026OAJ om PISA-resultaten: Med rätt åtgärder kan vi vända de sjunkande inlärningsresultaten
Senaste nytt
-
Yrkeshögskola 25.09.2026Ny undersökning: Arbetsbelastningen har ökat för personalen inom yrkesutbildningenEnligt en undersökning som OAJ och yrkespedagogiska lärarhögskolan Haaga-Helia har gjort upplever 84 procent av personalen inom yrkesutbildningen att arbetet har blivit mer belastande under de senaste åren till följd av de ständiga förändringarna i branschen.
-
Avtalsförhandlingar 11.09.2026OAJ godkände förlikningsförslaget – yrkeshögskolornas nya kollektivavtal träder i kraft
-
Inlärningsresultat 08.09.2026OAJ om PISA-resultaten: Med rätt åtgärder kan vi vända de sjunkande inlärningsresultaten
-
Avtalsförhandlingar 07.09.2026Ett fjärde strejkvarsel har getts
-
Avtalsförhandlingar 31.08.2026OAJ gav höstens tredje strejkvarsel