Kasvatuksen ja koulutuksen laatu turvataan panostamalla henkilöstön koulutukseen ja oppilaitosten johtamiseen
Opettajien pedagoginen osaaminen on OECD:n mukaan vahvimpia ennusteita hyville oppimistuloksille. Lapset ja nuoret oppivat siis sitä paremmin, mitä osaavampia heidän opettajansa ovat. Siksi oppimistulokset saadaan kestävästi nousuun vain satsaamalla opettajiin.
Suomalaisten päiväkotien, koulujen ja oppilaitosten vahvuus ovat kovatasoiset opettajat, jotka ovat saaneet kansainvälisellä mittapuulla huippukoulutusta. Jotta näin on jatkossakin, tarvitaan laadukasta ja riittävästi resursoitua opettajankoulutusta. Opettajankoulutus ei saa kangistua, vaan sen pitää pysyä ajassa kiinni.
OAJ ehdottaa viittä ratkaisua opettajien ja alan esihenkilöiden osaamisen turvaamiseksi.
1. Perustetaan opettajarekisteri opettajankoulutusmäärien ennakoinnin ja alan tutkimuksen pohjaksi
Opettajarekisteri tarvitaan, jotta opettajien määrästä eri koulutusasteilla saadaan ajantasainen tilannekuva: Millainen on opetusalan kelpoisuustilanne eri tehtävissä ja alueilla? Missä määrin opettajat ja esihenkilöt kouluttautuvat uran aikana? Entä millaista työvoimatarvetta ja poissiirtymistä alalla esiintyy?
Tämän kaltainen kattava tieto henkilöstöstä on välttämätöntä, jotta voidaan suunnitella, kuinka paljon opettajia tulee tulevaisuudessa kouluttaa alalle ja millaista alan sisäistä lisäpätevyyskoulutusta tarvitaan. Kattavaa opettajatietoa tarvitaan myös alaa koskevaan tutkimukseen.
Lue lisää opettajarekisteristä
2. Varmistetaan opettajien vahva osaaminen
Ylläpidetään opettajankoulutuksen korkeaa laatua
Korkeatasoinen opettajankoulutus on keskeinen tapa varmistaa opetuksen ja oppilaitosten toiminnan laatu.
Ei tingitä kelpoisuusvaatimuksista
Opettajien osaaminen ja koulutuksen tasa-arvo voidaan turvata vain pitämällä kiinni vahvoilla kelpoisuusvaatimuksilla läpi koulutusketjun. Nykyisiä kelpoisuusvaatimuksia ei tule miltään osaltaan väljentää.
Lähtökohtaisesti kelpoisuusvaatimukset pitää säätää myös niille opettajaryhmille, joille niitä ei vielä ole säädetty.
Lue lisää kelpoisuusvaatimusten merkityksestä
Lisäkelpoisuuksien hankkiminen helpommaksi
Opettajille pitää mahdollistaa useampien opettajakelpoisuuksien hankkiminen nykyistä joustavammilla opintomahdollisuuksilla, jotta kelpoisten opettajien antama opetus voidaan turvata ikäluokkien pienentyessä.
Työnantajien pitää mahdollistaa lisäkelpoisuuksiin johtavien koulutusten suorittaminen tarvittaessa myös osittain työajalla.
3. Vakinaistetaan opettajankoulutusfoorumi pysyväksi toimielimeksi
Opettajankoulutusfoorumin toiminnan vahvistaminnen
Opettajankoulutuksia täytyy muuttuvassa maailmassa kehittää johdonmukaisesti ja suunnitelmallisesti. Siksi opettajankoulutusfoorumi pitää vakinaistaa pysyväksi toimielimeksi, jota johtaa ja rahoittaa opetus- ja kulttuuriministeriö.
Opettajankoulutusfoorumin tehtävänä on kehittää opettajankoulutuksia yhteistyössä korkeakoulujen, sidosryhmien ja viranomaisten kanssa. Opettajankoulutuksissa tehtävää alan tutkimustyötä on vahvistettava, jotta saadaan tutkimukseen perustuvaa tietoa muun muassa koulutuksen kehittämiseksi ja tehtyjen koulutusuudistusten arvioimiseksi.
Lue lisää OAJ:n näkemyksiä opettajankoulutuksen kehittämisestä
4. Vahvistetaan oppilaitosten pedagogista johtamista
Johtamisopinnot kelpoisuusvaatimuksiin
Kasvatus- ja opetusalan johtaminen vaatii erityisosaamista, joten alan esihenkilöiden nykyisiä kelpoisuusvaatimuksia on täydennettävä johtamisopinnoilla. Tämä työ on aloitettava johtajuuden kehittämishankkeen (VEPO 2035) vuoteen 2035 ulottuvan johtajuuden kehittämissuunnitelman toimeenpanolla.
Lue lisää VEPO 2035 -kehittämishankkeesta
Aikaa johtamiseen
Esihenkilötyön laatua ja johtamisjärjestelmän resursseja on vahvistettava esimerkiksi määrittelemällä kohtuullinen yhden esihenkilön vastuulla oleva johdettavien määrä.
5. Säädetään opetusalalle täydennyskoulutusvelvoite sekä oikeus mentorointiin
Täydennyskoulusvelvollisuus
Opettajien ja johtajien on voitava kehittää osaamistaan läpi uran. Opettajien ajantasainen osaaminen on turvattava säätämällä velvollisuus työajalla tapahtuvaan täydennyskoulutukseen ja varmistettava sen rahoitus.
Oikeus mentorointiin uran alussa
Opettajille on säädettävä oikeus kaksivuotiseen mentorointiin työuran alussa. Vertaismentoroinnissa mentoriksi koulutettu kokenut opettaja tukee uusia kollegojaan. Samalla kaikki mentorointiryhmässä olevat oppivat toisiltaan.