Ajankohtaista
Takana on pian vuosi korona-arkea, joka on lisännyt valtavasti opettajien, rehtorien, päiväkodinjohtajien ja muiden alan esihenkilöiden työkuormaa. Koko Suomen kannalta on tärkeää, että he eivät uuvu. Päättäjiltä, työnantajilta ja koko kansalta tarvitaan nyt selkeää tukea heidän työlleen. On syytä viestiä myös siitä, että on oikein koronan aikana madaltaa rimaa tekemisessä ja keskittyä oleellisimpaan, kirjoittaa OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen.
26.02.2021 BlogiMillainen työpäiväsi oli? Miten palaudut työstä? Poikkeusoloissa palautuminen voi olla erityisen haastavaa, jos työn ja vapaa-ajan raja hämärtyy.
24.02.2021 BlogiLaadukas perehdytys on työhyvinvoinnin ja turvallisuuden perusta. OAJ on laatinut huoneentaulun uuden työntekijän perehdyttämisestä. Voit tulostaa sen huoneentauluksi. Päivitetty versio.
18.02.2021 JulkaisuKorona toi uudet haasteet myös työsuojeluun. Työsuojelun yhteistoiminta on koko työpaikan yhteinen asia ja sen puutteisiin on suhtauduttava vakavasti.
17.02.2021 UutinenOpetusalan ammattilaiset kohtaavat yhä enemmän työhönsä liittyvää uhkailua ja maalittamista. OAJ kannattaa rikoslain muuttamista niin, että laiton uhkaus tulisi tietyissä tapauksissa virallisen syytteen alaiseksi.
09.02.2021 UutinenJos kyyniset ajatukset alkavat vallata tilaa mielestä, on hyvä pysähtyä. Mieti, mikä sinua kannattelee työelämässä? Kun arkinen työ kuluttaa voimat loppuun, on aika nostaa asia esille oman esihenkilön kanssa.
27.01.2021 BlogiValtakunnallinen opetus- ja kasvatusalan tapahtuma Educa järjestetään tänä vuonna kokonaan verkossa. Virtuaalisilla ohjelmalavoilla on tarjolla monipuolinen kattaus kasvatuksen ja koulutuksen ajankohtaisasiaa. Tässä viisi vinkkiä työhyvinvoinnin aiheisiin.
21.01.2021 UutinenPsykologi Katariina Salmela-Aron tuore tutkimus kertoo opettajien jaksamisesta korona-aikana. Eriasteisesta työuupumuksesta kärsii yli 70 prosenttia vastaajista.
04.01.2021 UutinenOpettajien työuupumus on pahentunut syksyn aikana. Tämä näkyy erityisesti alueilla, joissa koronatilanne on leviämisvaiheessa. OAJ:n neuvottelujohtaja Petri Lindroosin mukaan koronatilanteen pitkittyminen, jatkuva muutokseen varautuminen sekä huoli omasta ja läheisten terveydestä kuormittavat opettajia.
17.12.2020 UutinenOAJ:n perustaman työhyvinvointirahaston tukea voi hakea 1.3.2021 lähtien. Painopiste on hankkeissa, joiden avulla työhyvinvointi kehittyy laadullisesti ja mitattavasti niin, että se hyödyttää työntekijää ja työyhteisöä mahdollisimman laajasti.
17.12.2020 UutinenKorona-aika on tuottanut epätasa-arvoa sulkemalla kouluja ja asettanut näin kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevat entistä heikompaan asemaan. OAJ:n solidaarisuustyön kokonaisuudesta vastaava järjestöpäällikkö Jenni Arnkil iloitsee Unicefin ja muiden kansainvälisten järjestöjen eilisistä kannanotoista, joissa vaaditaan opettajille koronarokotetta ensimmäisten joukossa, jotta lasten tulevaisuus voidaan turvata.
16.12.2020 UutinenJulkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko vetoaa työnantajiin, jotta koronalisä ja henkilöstön jaksamisen nostettaisiin paikallisen sopimisen ytimeen.
14.12.2020 UutinenOpettajat tuottavat työllään osaamista ja sivistystä oppijoille mutta myös hyvää ja turvallista arkea ihan jokaiselle. Hyvää itsenäisyyspäivää jokaiselle ja erityiskiitos opettajille! He ovat Suomen kallein aarre, josta täytyy pitää huolta, kirjoittaa OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen.
06.12.2020 BlogiPäiväkodinjohtajien ja rehtoreiden työmäärä on kasvanut koronan myötä entisestään. Tämä on vaikuttanut merkittävästi heidän työinnostukseensa sekä lisännyt uupumusta. OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen vaatii blogissaan työnantajia puuttumaan tilanteeseen ja palkkaamaan lisää apulaisjohtajia ja -rehtoreita.
03.12.2020 BlogiOhjeiden tavoite on ohjata varhaiskasvatuksen ja opetusalan työyhteisöjä toimimaan turvallisesti ja määrittämään mahdolliset riskit koronaviruksen varalta.
01.12.2020 Uutinen