Töissä taiteen perusopetuksessa
Haluamme, että jokainen taiteen perusopetuksessa työskentelevä onnistuu työssään, voi hyvin sekä tietää oikeutensa ja velvollisuutensa.
OAJ:n järjestörakenneEtuja ja palveluita jäsenelle
OAJ:n jäsenenä kuulut taiteen opettajien yhteisöön
OAJ:n jäsenenä kuulut myös valtakunnalliseen yhdistykseen. Ne kokoavat jäsentensä edunvalvontaan ja järjestöpolitiikkaan liittyviä tavoitteita sekä tekevät esityksiä, aloitteita ja järjestävät koulutuksia.
Taiteen perusopetuksen parissa työskentelevät voivat kuulua näihin yhdistyksiin:
- Aikuisopettajien liitto AKOL
- Suomen musiikin- ja taideopettajien liitto (SMOL)
- Ammatillisten oppilaitosten ja ammattikorkeakoulujen opettajat ja asiantuntijat AO
- Koulutuksen esihenkilöt ja asiantuntijat KEA
- KSOLLI (Kuurojen ja sokeain opettajain liitto)
- SKO - Suomen korkeakoulujen ja toisen asteen opettajat
- TOOL (Tekniikan alan oppilaitosten opettajat)
Vaikutamme puolestasi
Teet arvokasta työtä, ja sen tulee näkyä myös palkassa ja työoloissa.
OAJ vaikuttaa alan arvostukseen sopimusneuvotteluissa sekä poliittisella vaikuttamistyöllä. Työmme tavoite on laadukas taiteen perusopetus kaikissa taiteen perusopetusta antavissa oppilaitoksissa Suomessa.
Vaikutamme lainsäädännön valmisteluun ja päätöksentekoon siten, että laadukasta taiteen perusopetusta olisi saatavilla kaikkialla Suomessa.
Tuoreimmat uutiset
-
Sopimusneuvottelut 11.08.2026Parannuksia harjoittelukoulujen työehtoihinNeuvottelutulos parantaa harjoittelukoulujen sivutoimisten opettajien sairauslomakäytäntöjä ja selkeyttää lyhytaikaisten työsuhteiden palkanmaksuperusteita.
-
Turvallisuus 04.08.2026OAJ:n työolobarometri: Väkivalta kasvatus- ja opetusalalla on lisääntynyt huolestuttavasti
-
Oppimisen tuki 04.08.2026Joka toinen opettaja arvioi, että oppilaat eivät saa tarvitsemaansa tukea
-
Sopimusneuvottelut 03.08.2026Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei vieläkään sopua
-
Sopimusneuvottelut 30.07.2026Ammattikorkeakoulujen työehtosopimuksen sovittelu jatkuu