Tavoitteemme
OAJ on aktiivinen koulutus- ja työmarkkinapoliittinen vaikuttaja.
Toimimme jäsentemme äänenä ja esitämme ratkaisuja, jotka rakentavat reilumpaa työelämää ja tekevät Suomesta parempaa paikkaa opettaa, oppia ja tutkia.
Tilaa OAJ:n 4–5 kertaa vuodessa ilmestyvä uutiskirje, niin pysyt ajan hermolla vaikuttamis- ja edunvalvontatyöstämme!
Koulutus on puolustamisen arvoista
Suomi on käännekohdassa. Ainut kilpailuetumme on korkea osaaminen, eikä se synny itsestään. OAJ on valmistellut seitsemän ratkaisukokonaisuutta, joilla nostetaan osaamis- ja koulutustasoa sekä huolehditaan reilusta ja turvallisesta työelämästä.
OAJ:n kampanjasivu 2027 eduskuntavaaleihin:
Mikä on nyt pinnalla?
-
Elinikäinen oppiminen 02.11.2026Opettajat haluavat oppia, mutta koulutukseen ei pääse – kolmasosa sai vuodessa alle päivän täydennyskoulutustaOpettajat pitävät oman osaamisensa kehittämistä erittäin tärkeänä, mutta mahdollisuudet täydennyskoulutukseen ovat romahtaneet. OAJ:n kyselyn mukaan kolmasosa opettajista on saanut viimeisen vuoden aikana täydennyskoulutusta alle päivän. Neljä kymmenestä kertoo kouluttautumismahdollisuuksiensa heikentyneen kahdessa vuodessa. OAJ vaatii opetusalalle lakisääteistä, työajalla tapahtuvaa täydennyskoulutusta sekä oikeutta mentorointiin uran alussa. Oppimistuloksetkaan eivät nouse, jos opettajat eivät voi täydentää osaamistaan, OAJ:n erityisasiantuntija Päivi Lyhykäinen huomauttaa.
-
Koulutuksen rahoitus 19.10.2026Kunnat leikkaavat nyt sokkona taiteen perusopetuksesta – ”Käsittämätön ilmiö”
-
Opettajan työ 05.10.2026Opettajat pelkäävät ikäluokkien pienentymisen kasvattavan ryhmiä ja heikentävän oppimisen tukea
-
Eduskuntavaalit 02.10.2026"Jos kotoutumiskoulutus hoidetaan huonosti, ongelmat kertaantuvat”
-
Eduskuntavaalit 02.10.2026Lukemaan voi oppia myös laulamalla