Statsministern har sammankallat de centrala arbetsmarknadsparterna till fredagen den 8 mars.
- Jag uppskattar inbjudan. Statsministern har ansvar för och möjlighet att lösa arbetsmarknadskrisen. Jag är glad över att statsministern reagerade på OAJ-styrelsens önskan om att sammankalla de centrala förbunden. Jag önskar en konstruktiv och lösningsinriktad diskussion, säger OAJ:s ordförande Katarina Murto.
OAJ tackar: Statsminister Orpo sammankallar arbetsmarknadsparterna
OAJ:s styrelse presenterade vid sitt möte den 8 februari att statsministern skulle sammankalla de centrala förbunden till att inleda förhandlingar om arbetsmarknadsmodellen och att föra dialog om hur arbetsmarknadskrisen ska lösas.
Nyheter
04.03.2024 - 10:48
OAJ besökte OAJ:s styrelse i november 2023
Senaste nytt
-
Avtal 02.02.2026Arbetsgivaren kan inte kräva särskilda arbetskläder utan att bekosta dem
-
Avtalsförhandlingar 30.01.2026Förhandlingarna om kollektivavtalet för yrkeshögskolor inleds
-
Educa 24.01.2026Årets utbildningspåverkare 2025: Suomen Latu — Friluftsfrämjandet i Finland
-
Utbildningssystemet 21.01.2026Endast var tredje ser optimistiskt på framtiden för barn och unga – ”Finland står vid ett vägskäl”
Senaste nytt
-
Avtal 02.02.2026Arbetsgivaren kan inte kräva särskilda arbetskläder utan att bekosta demKollektivavtalet förpliktar kommuner och städer att ersätta de arbets- och skyddskläder som de kräver av sina anställda. Arbetsgivaren kan inte förplikta särskilda arbetskläder i daghem och skolor utan att stå för kostnaden.
-
Avtalsförhandlingar 30.01.2026Förhandlingarna om kollektivavtalet för yrkeshögskolor inleds
-
Educa 24.01.2026Årets utbildningspåverkare 2025: Suomen Latu — Friluftsfrämjandet i Finland
-
Organisationen 16.01.2026376 medlemmar kandiderar till OAJ:s fullmäktige
-
Småbarnspedagogik 15.01.2026Mer målinriktad förskoleundervisning skulle bättre utveckla barnets förutsättningar för lärande