Selvityksen tarkoituksena on tuottaa kehittämisehdotuksia ammattikorkeakoulujen toiminnan, hallinnon ja autonomian edistämiseksi sekä mahdollisiksi uusiksi politiikkatoimiksi ammattikorkeakoulujärjestelmän kehittämiseksi. Tavoitteena on muodostaa olemassa olevaan ja hankittavaan aineistoon perustuva tilannekuva nykyisestä ammattikorkeakoulujen osakeyhtiömuotoisen hallintomallin ja siihen sisältyvien erilaisten omistajajärjestelyjen toimivuudesta.
Ammattikorkeakouluosakeyhtiön toimivuus -selvitys
Millaiset ovat ammattikorkeakoulujen mahdollisuudet toteuttaa ammattikorkeakoululain mukaisia tehtäviä osakeyhtiömuotoisessa organisaatiossa ja miten nämä mahdollisuudet ovat toteutuneet käytännössä?
Julkaisu
20.06.2023 - 00.00
Uusimmat julkaisut
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Tietoturva 26.02.2026Wilma-epäily johti irtisanomiseen Muuramessa – opettaja kiistää tahallisen väärinkäytönMuuramessa erityisopettaja irtisanottiin Wilma-järjestelmän lokitietojen pistokokeen jälkeen. Opettaja on valittanut päätöksestä hallinto-oikeuteen ja katsoo, ettei työnantaja ollut ohjeistanut tietojärjestelmän käyttöä riittävästi.
-
Laki 24.02.2026Oppilas syytti opettajaa pahoinpitelystä – käräjäoikeus hylkäsi syytteen
-
Työmarkkinat 20.02.2026Kaavi lomauttaa opettajat 4 miljoonan euron osakekaupoista päätettyään – ”Onko enää taloudellisia perusteita?"
-
Vapaa sivistystyö 19.02.2026Hallituksen leikkaukset uhkaavat tuhansien maahanmuuttajien kieliopintoja
-
Sopimusneuvottelut 13.02.2026Ammattikorkeakoulujen työehtosopimus on irtisanottu