OAJ kannattaa osaamismerkkien käyttöönottoa, mutta huomauttaa, että osaamisen arviointi on kelpoisten opettajien työtä ja uusien tehtävien käyttöönotto vaatii henkilöstön perehdyttämistä ja tarvittavia resursseja. Osaamismerkkikurssien suunnittelusta ja arvioinnista aiheutunut työ on korvattava opettajille täysimääräisesti. Oman haasteen tuo vapaaseen sivistystyöhön suunnitellut 25 miljoonan euron leikkaukset, joista tulisi perääntyä.
OAJ lausui opetus- ja kulttuuriministeriölle vapaan sivistystyön osaamismerkkeihin liittyvistä ehdotuksista
Vapaan sivistystyön osaamismerkkeihin liittyvien ehdotusten tavoitteena on tuoda näkyviin aikuisten perustaitojen osaamisen vahvistaminen. Osaamismerkkien vaatima osaaminen arvioitaisiin vapaan sivistystyön oppilaitoksissa. Osaamismerkkien tarjoaminen olisi oppilaitosten ylläpitäjille vapaaehtoista.
Lausunto
12.09.2023 - 09.14
Uusimmat lausunnot
-
Laki 08.05.2026Lausunto kotoutumisen edistämisestä annetun lain muuttamisesta
-
Oppivelvollisuus 07.05.2026Lausunto oppivelvollisuuslain ja siihen liittyvien lakien muuttamisesta
-
Digitalisaatio 28.04.2026Lausunto digikompassin päivitysluonnoksesta
-
Laki 22.04.2026Lausunto yhdenvertaisuusvaltuutetun kertomuksesta eduskunnalle
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Järjestö 08.05.2026Valtuusto valitsi hallinnon ja otti kantaa vellovaan kesälomakeskusteluunOAJ:n valtuusto päätti tänään perjantaina 8.5. kolmipäiväisen kokouksensa Helsingissä. Aktiivisesti keskusteleva valtuusto käytti yli toistasataa puheenvuoroa, teki 45 ponsiesitystä ja useita henkilövalintoja.
-
Sopimusneuvottelut 07.05.2026Viides lakkoviikko alkoi – tänään lakossa on toistamiseen Tampereen ammattikorkeakoulu
-
Järjestö 05.05.2026OAJ:n uusi valtuusto kokoontuu ensimmäiseen kokoukseensa 6.5. – valitsee ensitöikseen järjestölle puheenjohtajan
-
Kansainvälisyys 29.04.2026ETUCEn seuraava konferenssi järjestetään Suomessa 2028
-
Oppimistulokset 29.04.2026Oppimistulosten lasku yritetään pysäyttää