OAJ vastustaa vientimallin säätämisestä lainsäädännöllä. Neuvottelut uudesta työmarkkinamallista kuuluvat liitoille ja neuvottelujärjestöille. OAJ katsoo, että vapaaehtoisen sovittelun lisäksi tarvitaan myös varsinaisen sovittelujärjestelmän uudistamista.
OAJ:n lausunto vientivetoisesta työmarkkinamallista
OAJ antoi lausuntonsa koskien vientivetoista työmarkkinamallia ja sovittelujärjestelmän kehittämistä.
Lausunto
08.01.2024 - 09.46
Uusimmat lausunnot
-
Koulutuksen rahoitus 08.10.2025Lausunto vuoden 2026 talousarviosta
-
Koulutuksen rahoitus 07.10.2025Lausunto valtion talousarviosta vuodelle 2026
-
Laki 30.09.2025Lausunto hallituksen esityksestä perusopetuslain muuttamiseksi
-
Koulutusjärjestelmä 30.09.2025Lausunto taiteen perusopetuksen uudistusta koskevasta esityksestä
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Koulutuksen rahoitus 14.10.2025OAJ:n kysely kertoo kestämättömästä tilanteesta amiksissa: lähiopetus on vähentynyt, opiskelijoiden tuen tarve lisääntynytLeikkaukset ammatillisesta toisen asteen koulutuksesta näkyvät opetuksen määrän vähenemisenä. Samalla opiskelijoiden tuen tarve on lisääntynyt. OAJ pitää tilannetta kestämättömänä ja ehdottaa konkreettista ratkaisua, joka auttaisi varmistamaan, että jokainen opiskelija saa riittävästi opetusta.
-
Oppimisen tuki 09.10.2025Laki tai OPH eivät vaadi kirjaamaan ryhmäkohtaisia tukia oppilaskohtaisesti
-
Opettajan työ 07.10.2025OECD:n jättitutkimus paljastaa nuorten opettajien uranvaihtoaikeiden yleistyneen – OAJ lisäisi mentorointia
-
Esihenkilöt ja johtajat 03.10.2025OAJ on huolissaan: Selviävätkö rehtorit tästä syksystä?
-
Taiteen perusopetus 01.10.2025Taiteen perusopetuksessa ei pidä heikentää opetuksen laatua