Valtion virka- ja työehtosopimusneuvotteluissa saavutettiin neuvottelutulos 76 000 palkansaajalle keskiviikkona 30. huhtikuuta. OAJ:n jäseniä valtion sopimuksessa on noin 500.
Palkkakiistaa valtiolla on soviteltu huhtikuun alusta. Kahden hylätyn sovintoesityksen jälkeen kiistan osapuolet neuvottelivat yhteisesti valtiolle neuvottelutuloksen.
Seuraavaksi neuvottelutuloksen sisällön käsittelevät hallinnot. Jos neuvotteluosapuolten hallinnot hyväksyvät neuvottelutuloksen, sen sisältö julkaistaan. Lisäksi kaikki järjestölliset toimet perutaan välittömästi, jos sopimus hyväksytään.
Jukossa neuvottelutuloksen käsittelevät valtion neuvottelukunta ja Jukon hallitus perjantaina 2. toukokuuta.
Valtion virka- ja työehdoista sopivat JUKO, Pro, JHL ja Valtion työmarkkinalaitos.
Ajankohtaista teemasta Sopimusneuvottelut
-
Sopimusneuvottelut 21.05.2025Yliopistolaisille työehtosopimus – OAJ on tyytymätön ratkaisuun
-
Sopimusneuvottelut 20.05.2025OAJ hylkäsi yliopistoja koskevan sovintoehdotuksen
-
Sopimusneuvottelut 19.05.2025Sovintoesitys yliopistojen henkilöstön työehtosopimuskiistaan
-
Sopimusneuvottelut 13.05.2025OAJ:n hallitus päätti laaja-alaisten erityisopettajien työaikajärjestelmää koskevan työryhmän perustamisesta