Töissä taiteen perusopetuksessa
Haluamme, että jokainen taiteen perusopetuksessa työskentelevä onnistuu työssään, voi hyvin sekä tietää oikeutensa ja velvollisuutensa.
OAJ:n järjestörakenneEtuja ja palveluita jäsenelle
OAJ:n jäsenenä kuulut taiteen opettajien yhteisöön
OAJ:n jäsenenä kuulut myös valtakunnalliseen yhdistykseen. Ne kokoavat jäsentensä edunvalvontaan ja järjestöpolitiikkaan liittyviä tavoitteita sekä tekevät esityksiä, aloitteita ja järjestävät koulutuksia.
Taiteen perusopetuksen parissa työskentelevät voivat kuulua näihin yhdistyksiin:
- Aikuisopettajien liitto AKOL
- Suomen musiikin- ja taideopettajien liitto (SMOL)
- Ammatillisten oppilaitosten ja ammattikorkeakoulujen opettajat ja asiantuntijat AO
- Koulutuksen esihenkilöt ja asiantuntijat KEA
- KSOLLI (Kuurojen ja sokeain opettajain liitto)
- SKO - Suomen korkeakoulujen ja toisen asteen opettajat
- TOOL (Tekniikan alan oppilaitosten opettajat)
Vaikutamme puolestasi
Teet arvokasta työtä, ja sen tulee näkyä myös palkassa ja työoloissa.
OAJ vaikuttaa alan arvostukseen sopimusneuvotteluissa sekä poliittisella vaikuttamistyöllä. Työmme tavoite on laadukas taiteen perusopetus kaikissa taiteen perusopetusta antavissa oppilaitoksissa Suomessa.
Vaikutamme lainsäädännön valmisteluun ja päätöksentekoon siten, että laadukasta taiteen perusopetusta olisi saatavilla kaikkialla Suomessa.
Tuoreimmat uutiset
-
Kansainvälisyys 16.09.2026OAJ mukana EI:n kansainvälisessä naisten opetusalan konferenssissaKonferenssi kokoaa yhteen koulutusalan ammattiliitoissa toimivia naisia eri puolilta maailmaa. Sen tavoitteena on vahvistaa liittojen yhteistä työtä tasa-arvon edistämiseksi maailmalla. Konferenssissa julkaistaan Education Internationalin (EI) tasa-arvon toimintaohjelma vuosille 2026–2029. Osallistujat määrittelevät samalla ensimmäisiä alueellisia ja järjestökohtaisia painopisteitä ohjelman toteuttamiseksi.
-
Työmarkkinat 15.09.2026OAJ näkee työttömyysturvassa ongelman - esittää uutta porrasta työttömyysturvaan
-
Sopimusneuvottelut 11.09.2026OAJ hyväksyi sovintoehdotuksen – ammattikorkeakoulujen uusi työehtosopimus voimaan
-
Sopimusneuvottelut 10.09.2026Kolmas sovintoehdotus ammattikorkeakoulujen työriitaan
-
Sopimusneuvottelut 10.09.2026Sovintoehdotus ammattikorkeakoulujen työriitaan saatiin myöhään yöllä, tämän päivän lakot toteutuvat silti