Kehitämme palveluitamme. Kirjautumista vaativissa jäsentietojärjestelmän palveluissa (Omat tiedot, Edustettavat jäsenet ja tapahtumiin ilmoittautuminen) on käyttökatko to 24.9. klo 16.00 – pe 25.9. klo 8. Katkon aikana ei voi lähettää jäsenhakemusta. Pahoittelemme häiriötä.

OAJ antoi lausuntonsa koskien kansallista lapsistrategiaa

OAJ jätti lausuntonsa koskien kansallisen lapsistrategian toimeenpanosuunnitelmaa pääministeri Orpon hallituskaudella. Toimeenpanosuunnitelma on tarkoitus kytkeä sekä hallitusohjelmaan että lapsistrategian tavoitteisiin.

OAJ:n näkemys on, että lapsistrategian toimeenpanosuunnitelman toimenpiteet ovat osittain linjassa lapsistrategian vision “luodaan aidosti lapsi- ja perhemyönteinen, lapsen oikeuksia kunnioittava Suomi” kanssa.

Lausunnossa nostettiin esiin muun muassa koulujen ja oppilaitosten moniammatillisen ankkuritoiminnan poikkihallinnollinen kehittäminen sekä kuntien ja hyvinvointialueiden yhteistyö. Lisäksi korostimme, että lasten yhdenvertaisuutta tulee tarkastella ja sen tulee toteutua riippumatta varhaiskasvatuksen järjestäjästä ja palveluntuottajasta sekä kuntien palveluohjauksessa.

Lataa ja lue koko lausunto (PDF)

Uusimmat lausunnot