Tilaisuudessa tutkimuksen tuloksia avaavat selvityksen tekijät professori Jussi Kivistö, dosentti Elias Pekkola ja tutkijatohtori Taru Siekkinen. Selvityksen teki Kokonat Oy, josta mukana asiantuntijat Katri Laakso ja Johanna Dietrich.
Tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala tuo julkistuksessa valtiovallan tervehdyksen.
Selvitys arvioi, miltä opettajankoulutuksen toimintaedellytykset vaikuttavat suhteessa siihen kohdistuviin vaatimuksiin ja tavoitteisiin. Lisäksi selvityksen tavoitteena oli tuottaa kehittämisehdotuksia ja suosituksia opettajankoulutuksen ja aseman kehittämiseksi.
Tilaisuus järjestetään Helsingissä Akavatalossa ja se striimataan etäyhteydellä seuraaville.
Tilaisuutta voi seurata etänä tästä linkistä.
Julkistustilaisuus: Millaiset opettajankoulutuksen voimavarat ovat? Selvitys opettajankoulutuksen voimavaroista ja asemasta
Millainen on opettajankoulutuksen taloudellinen asema? Voiko henkilöstö hyvin? Millainen painoarvo opettajankoulutuksella on yliopistojen sisällä? Opetusalan Ammattijärjestö OAJ vuonna 2022 tilaama selvitys opettajankoulutuksen voimavarojen kokonaiskuvasta antaa näihin kysymyksiin vastauksia.
Tapahtuma
Ajankohta
18.01.2024 - 10.00-11.45
Paikka
Akavatalo, Rautatieläisenkatu 6, 00520 Helsinki
Viimeinen ilmoittautumispäivä
12.01.2023 - 23.59
Uusimmat tapahtumat
-
20.11.Webinaari (Teams) 20.11.2025Osaamisella esiin! Viestintä ja verkostoituminen LinkedInissä
-
18.11.Webinaari 18.11.2025Kuinka vaikuttaa äänellä
-
10.11.OAJ Sauna ja Teams 10.11.2025Saunalive ammatillisten sarja, osa 8: Toiminnanohjauksen kokeilu – missä mennään
-
05.11.OAJ Sauna 05.11.2025Saunalive: Erityisopettajien työaikajärjestelmä ja työaika-asiat
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Järjestö 20.10.2025Katja Aho nimitetty OAJ:n uudeksi neuvottelupäälliköksiOAJ:n hallitus valitsi uudeksi neuvottelupäälliköksi oikeustieteen maisteri, varatuomari Katja Ahon. Katja siirtyy OAJ:hin Jukosta, jossa hän on toiminut yliopistosektorin neuvottelupäällikkönä.
-
Koulutuksen rahoitus 14.10.2025OAJ:n kysely kertoo kestämättömästä tilanteesta amiksissa: lähiopetus on vähentynyt, opiskelijoiden tuen tarve lisääntynyt
-
Oppimisen tuki 09.10.2025Laki tai OPH eivät vaadi kirjaamaan ryhmäkohtaisia tukia oppilaskohtaisesti
-
Opettajan työ 07.10.2025OECD:n jättitutkimus paljastaa nuorten opettajien uranvaihtoaikeiden yleistyneen – OAJ lisäisi mentorointia
-
Esihenkilöt ja johtajat 03.10.2025OAJ on huolissaan: Selviävätkö rehtorit tästä syksystä?