Viime kesänä Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko, Julkisen alan unioni Jau sekä Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT sopivat niin sanotusta perälaudasta, jolla määritettiin vuoden 2023 ja 2024 palkankorotuksia. Sopimuksen mukaan verrokkialojen eli teknologiateollisuuden, kemianteollisuuden ja kuljetusalan korotukset huomioidaan myös kunta- ja hyvinvointialueiden sopimuksissa, mikäli ne ovat suuremmat kuin tälle ja ensi vuodelle jo sovitut 1,9 prosenttia. Ylimenevästä osuudesta jaetaan yleiskorotuksina 70 prosenttia ja 30 prosenttia sovitaan paikallisesti.
– Palkansaajia edustavat järjestöt, Juko ja Jau, edellyttävät, että neuvottelut kunta- ja hyvinvointialueiden tämän ja ensi vuoden sopimuskorotuksista ja verrokkialojen kytköksestä käynnistetään viipymättä KT:n kanssa, OAJ:n ja Jukon puheenjohtaja Katarina Murto painottaa.
Eilen sovitussa teollisuuden sopimuksessa teknologiateollisuudessa palkat nousevat 3,5 prosentin yleiskorotuksella ja 400 euron kertaerällä vuonna 2023, ja 2 prosentin yleiskorotuksella ja 0,5 prosentin suuruisella yritys- tai työpaikkakohtaisella työnantajan jakamalla erällä vuonna 2024. Kemianteollisuudessa palkat nousevat vuonna 2,2 prosentin yleiskorotuksella, ja kahdella 400 euron kertaerällä. Vuonna 2024 kemianteollisuudessa yleiskorotus on 3,3 prosenttia ja yritys- ja työpaikkakohtainen erä 0,2 prosenttia.
– Yksityiskohtia toki on neuvoteltavana, joten neuvottelut on tarpeen käynnistää pikaisesti, Murto sanoo.
Teollisuudessa neuvottelutulos – vaikutuksia myös kunta-alan palkkoihin
Teknologiateollisuuden ja kemianteollisuuden neuvottelutuloksella on vaikutuksia myös kunta-alan opettajien palkkoihin. Juko ja Jau edellyttävät, että neuvottelut kunta- ja hyvinvointialueiden tämän ja ensi vuoden sopimuskorotuksista aloitetaan viipymättä työnantajan edustajan KT:n kanssa.
Uutinen
06.02.2023 - 13.33
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Koulutuksen rahoitus 22.08.2025Järjestöt: Ei uusille koulutusleikkauksille – korkeakouluindekseihin kajoaminen rapauttaisi kasvun perustan
-
Laki 19.08.2025Tappelun keskeyttänyt opettaja ei joutunut syytteeseen – OAJ:n lakitiimi auttoi prosessissa
-
Koulutuksen rahoitus 12.08.2025Hallitus uhkaa jäädä omista tavoitteistaan – OAJ:ltä ratkaisuehdotuksia budjettiriiheen
-
Koulutuksen rahoitus 08.08.2025OAJ ja Kuntaliitto: Koulutuksesta leikkaaminen ei pelasta Suomea – se kaventaa sen mahdollisuuksia
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Koulutuksen rahoitus 22.08.2025Järjestöt: Ei uusille koulutusleikkauksille – korkeakouluindekseihin kajoaminen rapauttaisi kasvun perustanValtiovarainministeriö on ehdottanut säästötoimena yliopistojen indeksien jäädyttämistä. Jäädytys olisi käytännössä leikkaus korkeakoulutukseen, painottavat koulutus- ja tutkimusalan järjestöt. Lakisääteisten indeksikorotusten tarkoitus on varmistaa, että korkeakoulujen perusrahoitus vastaa todellisia kustannuksia, jotka nousevat vuosi vuodelta.
-
Laki 19.08.2025Tappelun keskeyttänyt opettaja ei joutunut syytteeseen – OAJ:n lakitiimi auttoi prosessissa
-
Työolot 29.07.2025OAJ vastustaa jyrkästi määräaikaisten työntekijöiden aseman heikentämistä
-
Sopimusneuvottelut 01.07.2025Useilla eri sopimusaloilla palkankorotuksia kesällä
-
Maahanmuuttajat 25.06.2025Kotoutumiskoulutuksen rahoitusmallin on muututtava – lähdettävä kotoutujan tarpeista