OAJ:n lausunto hallituksen esitykseen paikallisen sopimisen edistämisestä
OAJ katsoo, että hallituksen esitys on monelta osin puutteellinen. OAJ esittää lausunnossaan monia korjaavia ratkaisuja ja täydentäviä toimenpiteitä.
Lausunto
17.04.2024 - 13.00
Uusimmat lausunnot
-
Laki 11.03.2026OAJ sivistysvaliokunnan kuultavana lapsiasiainvaltuutetun vuosikertomuksesta
-
Laki 06.03.2026Lausunto säästövapaiden pitämistä koskevista sääntelymuutoksista
-
Laki 04.03.2026Lausunto lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuen lakimuutoksista
-
Koulutusjärjestelmä 27.02.2026OAJ ei puolla teollisuuden perustutkinnon tutkintokokeilua esitetyssä muodossa
Uusimmat uutiset ja tiedotteet
-
Kansainvälisyys 12.03.2026Koulutuksen huippumaat kokoontuivat Tallinnaan kansainväliseen opetusalan huippukokoukseenOAJ:n ja opetus- ja kulttuuriministeriön delegaatio osallistui tällä viikolla vuosittain pidettävään koulutuksen kärkimaiden huippukokoukseen Tallinnassa. ISTP:n (International Summit on the Teaching Profession) teemana oli Opettajat ja oppijat tulevaisuuden oppimisympäristössä.
-
Johtaminen 11.03.2026Tutkimustieto ei tue hallitusohjelman aikeita muuttaa päiväkodinjohtajien kelpoisuusvaatimuksia
-
Sopimukset 10.03.2026Varhaiskasvatuksen uuden palkkausjärjestelmän paikalliset neuvottelut päättyneet useissa kunnissa yksimielisinä
-
Sopimusneuvottelut 06.03.2026Neuvottelut rehtoreiden palkkaperusteista käynnissä
-
Järjestö 06.03.2026OAJ:n vaalikone on nyt auki – tutustu valtuustoehdokkaisiin